Who Won Big at the 69th Primetime Emmys

0

The 68th Primetime Emmys Awards was a smoother ride than the rest of 2017, with the most diverse group of nominees ever. The show boasted an appearance from Sean Spicer (to Melissa McCarthy’s surprise and awkward embarrassment), Dolly Parton’s reunion with “9 to 5” costars Lily Tomlin and Jane Fonda, and a sit-down kiki session with Emmy herself (aka, RuPaul in a dress to die for!). Lena Waithe and Donald Glover also made history, winning for Best Comedy Writing and Comedy Directing, respectively; they are the first black woman and black man to win in either category. Here are the some of the key winners of the first awards ceremony of the season, courtesy of Emmys.com.

(winners’ names are in bold)

Acting

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

  • Ewan McGregor, “Fargo”
  • Geoffrey Rush, “Genius”
  • Benedict Cumberbatch, “Sherlock: The Lying Detective (Masterpiece)”
  • John Tuturro, “The Night of”
  • Riz Ahmed, “The Night of”
  • Robert De Niro, “The Wizard of Lies”

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

  • Felicity Huffman, “American Crime”
  • Reese Witherspoon, “Big Little Lies”
  • Nicole Kidman, “Big Little Lies”
  • Carrie Coon, “Fargo
  • Jessica Lange, “FEUD: Bette and Joan”
  • Susan Sarandon, “FEUD: Bette and Joan”

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

  • Donald Glover, “Atlanta”
  • Zach Galifianakis, “Baskets”
  • Anthony Anderson, “black-ish”
  • Aziz Ansari, “Master of None”
  • William H. Macy, “Shameless”
  • Jeffrey Tambor, “Transparent”

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

  • Pamela Anderson, “Better Things”
  • Tracee Ellis Ross, “black-ish”
  • Lily Tomlin, “Grace and Frankie”
  • Jane Fonda, “Grace and Frankie”
  • Allison Janney, “Mom”
  • Ellie Kemper, “Unbreakable Kimmy Schmidt”
  • Julia Louis-Dreyfus, “Veep”

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

  • Bob Odenkirk, “Better Call Saul”
  • Kevin Spacey, “House of Cards”
  • Liev Schreiber, “Ray Donovan”
  • Matthew Rhys, “The Americans”
  • Sterling K. Brown, “This is Us”
  • Milo Ventimiglia, “This is Us”
  • Anthony Hopkins, “Westworld”

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • Robin Wright, “House of Cards”
  • Viola Davis, “How to Get Away With Murder”
  • Keri Russell, “The Americans”
  • Claire Foy, “The Crown”
  • Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”
  • Evan Rachel Wood, “Westworld”

Outstanding Supporting Actor In a Comedy Series

  • Louie Anderson, “Baskets”
  • Ty Burrell, “Modern Family”
  • Alec Baldwin, “Saturday Night Live”
  • Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt”
  • Tony Hale, “Veep”
  • Matt Walsh, “Veep”

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Jonathan Banks, “Better Call Saul”
  • Mandy Patinkin, “Homeland”
  • Michael Kelly, “House of Cards”
  • David Harbour, “Stranger Things”
  • John Lithgow, “The Crown”
  • Ron Cephas Jones, “This Is Us”
  • Jeffrey Wright, “Westworld”

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Vanessa Bayer, “Saturday Night Live”
  • Leslie Jones, “Saturday Night Live”
  • Kate McKinnon, “Saturday Night Live”
  • Kathryn Hahn, “Transparent”
  • Judith Light, “Transparent”
  • Anna Chlumsky, “Veep”

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

  • Alexander Skarsgård, “Big Little Lies”
  • David Thewlis, “Fargo”
  • Alfred Molina, “FEUD: Bette And Joan”
  • Stanley Tucci, “FEUD: Bette and Joan”
  • Michael Kenneth Williams, “The Night Of”
  • Bill Camp, “The Night Of”

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

  • Regina King, “American Crime”
  • Shailene Woodley, “Big Little Lies”
  • Laura Dern, “Big Little Lies”
  • Judy Davis, “FEUD: Bette and Joan”
  • Jackie Hoffman, “FEUD: Bette and Joan”
  • Michelle Pfeiffer, “The Wizard of Lies”

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Uzo Aduba, “Orange Is The New Black”
  • Millie Bobby Brown, “Stranger Things”
  • Samira Wiley, “Orange Is The New Black”
  • Ann Dowd, “The Handmaid’s Tale”
  • Chrissy Metz, “This Is Us”
  • Thandie Newton, “Westworld”

Outstanding Guest Actor In a Comedy Series

  • Matthew Rhys, “Girls”
  • Riz Ahmed, “Girls”
  • Dave Chappelle, “Saturday Night Live”
  • Tom Hanks, “Saturday Night Live”
  • Lin-Manuel Miranda, “Saturday Night Live”
  • Hugh Laurie, “Veep”

Outstanding Guest Actress In a Comedy Series

  • Wanda Sykes, “black-ish”
  • Carrie Fisher, “Catastrophe”
  • Becky Ann Baker, “Girls”
  • Angela Bassett, “Master of None”
  • Melissa McCarthy, “Saturday Night Live”
  • Kristen Wiig, “Saturday Night Live”

Outstanding Guest Actor In a Drama Series

  • Ben Mendelsohn, “Bloodline”
  • BD Wong, “Mr. Robot”
  • Hank Azaria, “Ray Donovan”
  • Brian Tyree Henry, “This Is Us”
  • Gerald McRaney, “This Is Us”
  • Denis O’Hare, “This is Us”

Outstanding Guest Actress In a Drama Series

  • Cicely Tyson, “How To Get Away Wth Murder”
  • Laverne Cox, “Orange Is The New Black”
  • Shannon Purser, “Stranger Things”
  • Alison Wright, “The Americans”
  • Alexis Bledel, “The Handmaid’s Tale”
  • Ann Dowd, “The Leftovers”

Outstanding Host For a Reality or Reality-Competition Program

  • Martha Stewart & Snoop Dogg, “Martha & Snoop’s Potluck Dinner Party”)
  • Gordon Ramsay, “Masterchef Junior”
  • Alec Baldwin, “Match Game”
  • Heidi Klum & Tim Gunn, “Project Runway”
  • RuPaul Charles, “Rupaul’s Drag Race”
  • W. Kamau Bell, “United Shades of America With W. Kamau Bell”

Outstanding Actor in a Short Form Comedy or Drama Series

  • Ty Burrel, “Boondoggle”
  • Alan Tudyk, “Con Man”
  • Kim Estes, “Dicks”
  • Jason Ritter, “Tales of Titans”
  • Ben Schwartz, “The Earliest Show”
  • John Michael Higgins, “Tween Fest”

Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series

  • Mindy Sterling, “Con Man”
  • Jane Lynch, “Dropping The Soap”
  • Kelsey Scott, “Fear The Walking Dead: Passage:
  • Mindy Sterling, “sec & Execs”
  • Lauren Lapkus, “The Earliest Show”

Outstanding Character Voice-Over Performance

  • Dee Bradley Baker, “American Dad!”
  • Kevin Line, “Bob’s Burgers”
  • Kristen Schaal, “BoJack Horseman”
  • Mo Collins, “F Is For Family”
  • Seth MacFarlane, “Family Guy”
  • Nancy Cartwright, “The Simpsons”

Outstanding Narrator

  • Meryl Streep, “Five Came Back”
  • Liev Schreiber, “Muhammad Ali”
  • Liev Schreiber, “UConn: The March To Madness”
  • Sam Neill, “Wild New Zealand”
  • Ewan McGregor, “Wild Scotland”
  • Laurence Fishburne, “Year Million”

Overall

Outstanding Television Movie

  • “Black Mirror: San Junipero”
  • “Dolly Parton’s Christmas of Many Colors: Circle of Love”
  • “Sherlock: The Lying Detective”
  • “The Immortal Life of Henriette Lacks”
  • “The Wizard of Lies”

Outstanding Comedy Series

  • “Atlanta”
  • “black-ish”
  • “Master of None”
  • “Modern Family”
  • “Silicon Valley”
  • “Unbreakable Kimmy Schmidt”
  • “Veep”

Outstanding Drama Series

  • “Better Call Saul”
  • “House of Cards”
  • “Stranger Things”
  • “The Crown”
  • “The Handmaid’s Tale”
  • “This Is Us”
  • “Westworld”

Outstanding Variety Special

  • “Carpool Karaoke Primetime Special 2017”
  • “Full Frontal With Samantha Bee Presents Not The White House Correspondents’ Dinner”
  • “Louis C.K. 2017”
  • “Sarah Silverman: A Speck of Dust”
  • “Stephen Colbert’s Live Election Night Democracy’s Series Finale: Who’s Going To Clean Up This Sh*t?”

Outstanding Unstructured Reality Program

  • “Born This Way”
  • “Deadliest Catch”
  • “Gaycation With Ellen Page”
  • “intervention”
  • “RuPaul’s Drag Race: Untucked”

“United Shades of America With W. Kamau Bell”

Outstanding Variety Talk Series

  • “Full Frontal With Samantha Bee”
  • “Jimmy Kimmel Live”
  • “Last Week Tonight With John Oliver”
  • “Real Time With Ball Maher”
  • “The Late Late Show With James Corden”
  • “The Late Show With Stephen Colbert”

Outstanding Variety Sketch Series

  • “Billy On The Street”
  • “Documentary Now!”
  • “Drunk History”
  • “Portlandia”
  • “Saturday Night Live”
  • “Tracey Ullman’s Show”

Outstanding Special Class Program

  • “70th Annual Tony Awards”
  • “Hairspray Live!”
  • “Super Bowl LI Halftime Show Starring Lady Gaga”
  • “The Oscars”

Outstanding Reality-Competition Program

  • “American Ninja Warrior”
  • “Project Runway”
  • “RuPaul’s Drag Race”
  • “The Amazing Race”
  • “The Voice”
  • “Top Chef”

Outstanding Structured Reality Program

  • “Antiques Roadshow”
  • “Diners, Drive-Ins And Dives”
  • “Fixer Upper”
  • “Lip Sync Battle”
  • “Shark Tank”
  • “Who Do You Think You Are?”

Outstanding Interactive Program

  • “Full Frontal With Samantha Bee Online”
  • “Last Week Tonight With John Oliver”
  • “Saturday Night Live Multiplatform Experience”
  • “The Late Late Show With James Corden”
  • “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon”

Outstanding Children’s Program

  • “Girl Meets World”
  • “Macy’s Thanksgiving Day Parade 90th Celebration”
  • Once Upon a Sesame Street Christmas”
  • “School of Rock”
  • “Star Wars Rebels”

Outstanding Informational Series or Special

  • “Anthony Bourdain Parts Unknown”
  • “Inside the Actors Studio”
  • “Leah Remini: Scientology And The Aftermath”
  • “StarTalk With Neil deGrasse Tyson”
  • “Vice”

Writing

Outstanding Writing For a Drama

  • Gordon Smith, “Better Call Saul”
  • The Duffer Brothers, “Stranger Things”
  • Joel Fields, Joe Weisberg, “The Americans”
  • Peter Morgan, “The Crown”
  • Bruce Miller, “The Handmaid’s Tale”
  • Lisa Joy, Jonathan Nolan, “Westworld”

Outstanding Writing For a Variety Special

  • “70th Annual Tony Awards”
  • “Full Frontal With Samantha Bee Presents Not The White House Correspondents’ Dinner”
  • “Louis C.K. 2017”
  • “Sarah Silverman: A Speck of Dust”
  • “Stephen Colbert’s Live Election Night Democracy’s Series Finale: Who’s Going To Clean Up This Sh*t?”

Outstanding Writing For a Comedy Series

  • Donald Glover, “Atlanta”
  • Stephen Glover, “Atlanta”
  • Aziz Ansari, Lena Waithe, “Master of None”
  • Alec Berg, “Silicon Valley”
  • Billy Kimball, “Veep”

Outstanding Writing For a Limited Series, Movie, or Dramatic Special

  • David E. Kelly, “Big Little Lies”
  • Charlie Brooker, “Black Mirror: San Junipero”
  • Noah Hawley, “Fargo”
  • Ryan Murphy, “FEUD: Bette and Joan”
  • Jaffe Cohen, Michael Zam, Ryan Murphy, “FEUD: Bette and Joan”
  • Richard Price, Steven Zaillian, “The Night Of”

Outstanding Writing For a Variety Series

  • “Full Frontal With Samantha Bee”
  • “Last Week Tonight With John Oliver”
  • “Late Night With Seth Meyers”
  • “Saturday Night Live”
  • “The Late Show With Stephen Colbert”

Outstanding Writing For a Nonfiction Program

  • Ava Duvernay, Spencer Averick, “13th”
  • Matthew Hamacheck, Brian McGinn, “Amanda Knox”
  • Anthony Bourdain, “Anthony Bourdain Parts Unknown”
  • Prashanth Venkataramanujam, CeCe Pleasants, Sanden Totten, Mike Drucker, Flora Lichtman, Teagan Wall, Phil Plait, Bill Nye, Michael Naidus, “Bill Nye Saves The World”
  • Mark Monroe, “The Beatles: Eight Days A Week- The Touring Years”

Directing

Outstanding Directing For a Comedy Series

  • Donald Glover, “Atlanta”
  • Jamie Babbit, “Silicon Valley”
  • Mike Judge, “Silicon Valley”
  • Morgan Sackett, “Veep”
  • David Mandel, “Veep”
  • Dale Stern, “Veep”

Outstanding Directing For a Variety Series

  • Derek Waters, Jeremy Konner, “Drunk History”
  • Andy Fisher, “Jimmy Kimmel Live”
  • Paul Pennolino, “Last Week Tonight With John Oliver”
  • Don Roy King, “Saturday Night Live”
  • Jim Hoskinson, “The Late Show With Stephen Colbert”

Outstanding Directing For a Drama Series

  • Vince Gilligan, “Better Call Saul”
  • Lesli Linka Glatter, “Homeland”
  • The Duffer Brothers, “Stranger Things”
  • Stephen Daldry, “The Crown”
  • Reed Morano, “The Handmaid’s Tale”
  • Kate Dennis, “The Handmaid’s Tale”
  • Jonathan Nolan, “Westworld”

Outstanding Directing For a Limited Series, Movie, or Dramatic Special

  • Jean-Marc Valleé, “Big Little Lies”
  • Noah Hawley, “Fargo”
  • Ryan Murphy, “FEUD: Bette and Joan”
  • Ron Howard, “Genius”
  • James Marsh, “The Night Of”
  • Steven Zaillian, “The Night Of”

Outstanding Directing For a Variety Special

  • Paul Pennolino, “Full Frontal With Samantha Bee Presents Not The White House Correspondents’ Dinner”
  • Jim Hoskinson, “Stephen Colbert’s Live Election Night Democracy’s Series Finale: Who’s Going To Clean Up This Sh*t?”
  • Glenn Weiss, “The Oscars”
  • Jerry Foley, “Tony Bennett Celebrates 90: The Best Is Yet To Come”

Outstanding Documentary or Nonfiction Series

  • “30 for 30”
  • “American Masters”
  • “Chef’s Table”
  • “Planet Earth II”
  • “The Keepers”

Outstanding Directing For a Nonfiction Program

  • Ava DuVernay, “13th”
  • Alexis Bloom, Fisher Stevens, “Bright Lights: Starring Carrie Fisher And Debbie Reynolds”
  • Ezra Edelman, “O.J.: Made in America”
  • Fredi Devas, “Planet Earth II”
  • Elizabeth White, “Planet Earth II”

Cinematography/Documentary

Outstanding Cinematography For a Limited Series or Movie

  • Yves Bélanger, “Big Little Lies”
  • Seamus McGarvey, “Black Mirror: Nosedive”
  • Dana Gonzales, “Fargo”
  • Fred Elmes, “The Night Of”
  • Luca Bigazzi, “The Young Pope”

Outstanding Cinematography For a Non-Fiction Program

  • Hans Charles, Kire Kelly, “13th”
  • Tony Liebler, Zach Zamboni, “Anthony Bourdain Parts Unknown”
  • Will Basanta, “Chef’s Table”
  • Nick Higgins, “O.J.: Made In America”
  • Cinematography Team, “Planet Earth II”
  • Cinematography Team, “Planet Earth II”

Outstanding Cinematography For a Multi-Camera Series

  • Christian La Fountaine, “2 Broke Girls”
  • Joseph Wilmond Calloway, “K.C. Undercover”
  • Gary Baum, “Superior Donuts”
  • Donald A. Morgan, “The Ranch”

Outstanding Cinematography For a Single-Camera Series

  • Tod Campbell, “Mr. Robot”
  • John Toll, “Sense8”
  • Tim Ives, “Stranger Things”
  • Adriano Goldman, “The Crown”
  • Colin Watkinson, “The Handmaid’s Tale”
  • Jame Hawkinson, “The Man In The High Castle”
  • Paul Cameron, “Westworld”

Outstanding Cinematography For a Single-Camera Series (Half-Hour or Less)

  • Rodney Talor, “Ballers”
  • Reed Morano, “Divorce”
  • Tobias Datum, “Mozart In The Jungle”
  • Tim Suhrstedt, “Silicon Valley”
  • Jim Frohna, “Transparent”
  • David Miller, “Veep”

Outstanding Cinematography For a Reality Program

  • Bruce Ready, “Born This Way”
  • David Reichert, Dave Arnold, Kelvon Agee, Josh Thomas, Todd Stanley, “Deadliest Catch”
  • Mike Cheeseman, John Griber, Simeon Houtman, Terry Pratt, Danny Day, Ben Mullin, “Life Below Zero”
  • Cinematography Team, “Survivor”
  • Peter Rieveschl, Alan Weks, Peter Cikhart, Ryan O’Donnel, Joshua Gitersonke, “The Amazing Race”

Outstanding Documentary or Nonfiction Special

  • “13th”
  • “A House Divided (Vice Special Report”
  • “Amanda Knox”
  • “L.A. Burning: The Riots 25 Years Later”
  • “The Beatles: Eight Days A Week- The Touring Years”

Exceptional Merit in Documentary Filmmaking

  • “Bright Lights: Starring Carrie Fisher And Debbie Reynolds”
  • “LA 92”
  • “O.J.: Made in America”
  • “Oklahoma City (American Experience)”
  • “The White Helmets”

Short Forms

Short Form Variety Series

  • “Behind The Voice”
  • “Epic Rap Battles of History”
  • “Honest Trailers”
  • “The Daily Show- Between The Scenes”
  • “The Star Wars Show”

Short Form Nonfiction or Reality Series

  • “Creating Saturday Night Live”
  • “FEUD: Bette and Joan: Inside Look”
  • “Jay Leno’s Garage”
  • “National Endowment For The Arts: United States of Arts”
  • “Viceland At The Women’s March”

Outstanding Short Form Comedy or Drama Series

  • “Brown Girls”
  • “Fear The Walking Dead: Passage”
  • “Hack Into Broad City”
  • “Los Pollos Hermanos Employee Training”
  • “Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: Slingshot”

Technical Direction/Editing

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For a Series

  • “Dancing With The Stars”
  • “Last Week Tonight With John Oliver”
  • “Saturday Night Live”
  • “The Big Bang Theory”
  • “The Voice”

Outstanding Single-Camera Picture Editing For a Limited Series or Movie

  • “Big Little Lies”
  • “Fargo”
  • “Fargo”
  • “Fargo”
  • “The Night Of”

Outstanding Single-Camera Picture Editing For a Comedy Series

  • “Master of None”
  • “Silicon Valley”
  • “Silicon Valley”
  • “Veep”
  • “Veep”

Outstanding Single-Camera Picture Editing For a Drama Series

  • “Better Call Saul”
  • “Better Call Saul”
  • “Stranger Things”
  • “Stranger Things”
  • “Westworld”

Outstanding Picture Editing For a Structured or Competition-Reality Program

  • “Project Runway”
  • “Project Runway”
  • “RuPaul’s Drag Race”
  • “Shark Tank”
  • “Survivor”
  • “Amazing Race”

Outstanding Picture Editing For an Unstructured Reality Program

  • “Born This Way”
  • “Born This Way”
  • “Born This Way”
  • “Deadliest Catch”
  • “Life Below Zero”

Outstanding Multi-Camera Picture Editing For a Comedy Series

  • “2 Broke Girls”
  • “Last Man Standing”
  • “Mom”
  • “The Big Bang Theory”

Animation/Special Effects/Title Design

Outstanding Animated Program

  • “Archer”
  • “Bob’s Burgers”
  • “Elena And The Secret of Avalor (Sofia The First)”
  • “South Park”
  • “The Simpsons”

Outstanding Short Form Animated Program

  • “Adventure Time”
  • “Disney Mickey Mouse”
  • “Marvel’s Rocket & Groot”
  • “Steven Universe”
  • “Teen Titans Go!”

Individual Achievement in Animation (Juried)

  • Craig Kellman, “Samurai Jack”
  • Scott Wills, “Samurai Jack”
  • Bryan Andrews, “Samurai Jack”
  • Justin Nichols, “Wander Over Yonder”

Outstanding Special Visual Effects

  • “American Gods”
  • “Black Sails”
  • “The Man In The High Castle”
  • “Vikings”
  • “Westworld”

Outstanding Special Visual Effects In a Supporting Role

  • “Genius”
  • “Gotham”
  • “Taboo”
  • “The Crown”
  • “The Handmaid’s Tale”

Outstanding Main Title Design

  • “American Gods”
  • “FEUD: Bette and Joan”
  • “Stranger Things”
  • “The Crown”
  • “Westworld”
  • Which Primetime Emmy wins surprised you most? Let us know in the comments below!