Chicago Independent Film Critics Circle Nominations – ‘Get Out’ Leads the Way

Read the Press Release:

Capping off their second year as a recognized awards-voting body, the Chicago Independent Film Critics Circle has announced their nominees for the second annual CIFCC Awards.  The 26 voting members completed ballots with the goal of three final nominees in 21 categories.  They will commence a final round of voting ending on December 29, 2017 with winners announced on December 30, 2017.

Leading all films with seven nominations is the acclaimed thriller Get Out from director Jordan Peele.  Following closely with six nominations each are the coming-of-age dramedy Lady Bird and Guillermo del Toro’s The Shape of Water.  There are 31 different films included in 21 total categories for this year’s CIFCC Awards.

Two awards of special interest are the Trailblazer and Impact Awards.  The Trailblazer Award honors the work of an artist who truly pushed the boundaries of the medium in terms of form and content.  Nominated this year are filmmakers Sean Baker (The Florida Project), Jordan Peele (Get Out), and Dee Rees (Mudbound).  The Impact Award celebrates a person whose work has had a positive impact on society and the nominees include Greta Gerwig (Lady Bird), Patty Jenkins (Wonder Woman), and Jordan Peele (Get Out).

From this first round of voting, the film critics group has compiled a pair of “10 Best” lists for 2017, one for independent film defined as a budget under $20 million and one for studio films defined as movies with budgets over $20 million:

THE 10 BEST INDEPENDENT FILMS (in alphabetical order):

The Big Sick, Call Me By Your Name, The Florida Project, Get Out, A Ghost Story, Lady Bird, Lucky, Mudbound, The Shape of Water, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

THE 10 BEST STUDIO FILMS (in alphabetical order):

Baby Driver, Blade Runner 2049, Dunkirk, Logan, The Lost City of Z, mother!, Phantom Thread, The Post, Star Wars: The Last Jedi, Wonder Woman


The complete list of nominees for the 2017 CIFCC Awards:

BEST INDEPENDENT FILM

  • The Florida Project
  • Get Out
  • Lady Bird

BEST STUDIO FILM

  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • Logan

BEST FOREIGN FILM

  • Raw
  • The Square
  • Thelma

BEST DOCUMENTARY

  • Faces Places
  • Jane
  • Whose Streets?

BEST ANIMATED FILM

  • Coco
  • The LEGO Batman Movie
  • Loving Vincent

BEST DIRECTOR

  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Christopher Nolan, Dunkirk
  • Jordan Peele, Get Out

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • The Big Sick- Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
  • Get Out- Jordan Peele
  • Lady Bird- Greta Gerwig

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Call Me By Your Name- James Ivory
  • The Disaster Artist- Scott Neustadter and Michael H. Weber
  • Mudbound– Dee Rees and Virgil Williams

BEST ACTOR

  • Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Gary Oldman, Darkest Hour

BEST ACTRESS

  • Sally Hawkins, The Shape of Water
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Saoirse Ronan, Lady Bird

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Richard Jenkins, The Shape of Water
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri
  • Michael Stuhlbarg, Call Me By Your Name

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Tiffany Haddish, Girls Trip
  • Allison Janney, I, Tonya
  • Laurie Metcalf, Lady Bird

BEST ENSEMBLE CAST

  • Get Out
  • Mudbound
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Blade Runner 2049- Roger Deakins
  • Dunkirk- Hoyte van Hoytema
  • The Shape of Water– Dan Laustsen

BEST PRODUCTION DESIGN

  • Blade Runner 2049- Dennis Gassner
  • mother!- Philip Messina
  • The Shape of Water- Paul D. Austerberry

BEST EDITING

  • Baby Driver– Jonathan Amos and Paul Machliss
  • Dunkirk– Lee Smith
  • War for the Planet of the Apes– William Hoy and Stan Salfas

BEST COSTUME DESIGN AND MAKEUP

  • Darkest Hour– Jacqueline Durran (costumes), Kazuhiro Tsuji, Lucy Sibbick and David Malinowski (makeup)
  • Phantom Thread– Mark Bridges (costumes), Paul Engelen (makeup)
  • The Shape of Water– Luis Sequeria (costumes), Jordan Samuel and Paula Fleet (makeup)

BEST ORIGINAL SCORE

  • Phantom Thread– Jonny Greenwood
  • The Shape of Water– Alexandre Desplat
  • War for the Planet of the Apes- Michael Giacchino

BEST VISUAL EFFECTS

  • Blade Runner 2049- Richard Clegg, Paul Lambert, Viktor Muller, and John Nelson
  • Star Wars: The Last Jedi– Richard Bain, Ben Morris, Michael Mulholland, and Chris Corbould
  • War for the Planet of the Apes- Joe Leterri, Dan Lemmon, Eric Winquist, and Dan Cervin

TRAILBLAZER AWARD

  • Sean Baker, The Florida Project
  • Jordan Peele, Get Out
  • Dee Rees, Mudbound

IMPACT AWARD

  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Patty Jenkins, Wonder Woman
  • Jordan Peele, Get Out