2017 Awards Circuit Staff Awards Nominees Announced, ‘The Shape of Water’ Leads

0

Now that nearly everyone has had their say on the best films of 2017, we patiently wait for Oscar.

And while we are waiting for March 4 to finally arrive, the Awards Circuit staff are doing their part, too. There are a few surprises here, and a few categories that were broad enough we ended up with some extra nominees. And there were some great submissions that just couldn’t quite make it to the official nomination.

Here are this year’s nominees for the 2017 Awards Circuit Staff Awards:

BEST PICTURE
  • “Call Me By Your Name”
  • “Darkest Hour”
  • “Dunkirk”
  • “Get Out”
  • “I, Tonya”
  • “Lady Bird”
  • “mother!”
  • “The Disaster Artist”
  • “The Florida Project”
  • “The Shape of Water”
  • “Wonder Woman”
BEST DIRECTOR
  • Darren Aronofsky, “mother!”
  • Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Luca Guadagnino, “Call Me By Your Name”
  • Patty Jenkins, “Wonder Woman”
  • Christopher Nolan, “Dunkirk”
LEAD ACTOR
  • Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”
  • James Franco, “The Disaster Artist”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • James McAvoy, “Split”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour”
LEAD ACTRESS
  • Gal Gadot, “Wonder Woman”
  • Sally Hawkins, “The Shape of Water”
  • Jennifer Lawrence, “mother!”
  • Margot Robbie, “I, Tonya”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”
SUPPORTING ACTOR
  • Willem Dafoe, “The Florida Project”
  • Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
  • Richard Jenkins, “The Shape of Water”
  • Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”
SUPPORTING ACTRESS
  • Hong Chau, “Downsizing”
  • Tiffany Haddish, “Girls Trip”
  • Allison Janney, “I, Tonya”
  • Laurie Metcalf, “Lady Bird”
  • Allison Williams, “Get Out”
ORIGINAL SCREENPLAY
  • Anthony McCarten, “Darkest Hour”
  • Jordan Peele, “Get Out”
  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Kumail Nanjiani and Emily V. Gordon, “The Big Sick”
  • Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, “The Shape of Water”
ADAPTED SCREENPLAY
  • James Ivory, “Call Me By Your Name”
  • Virgil Williams and Dee Rees, “Mudbound”
  • Rian Johnson, “Star Wars: The Last Jedi”
  • Scott Neustadter and Michael H. Weber, “The Disaster Artist”
  • Allan Heinberg, “Wonder Woman”
ENSEMBLE CAST
  • “Darkest Hour”
  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “Mudbound”
  • “The Big Sick”
  • “The Shape of Water”
ANIMATED FEATURE
  • “Captain Underpants”
  • “Coco”
  • “The LEGO Batman Movie”
  • “Loving Vincent”
  • “The Breadwinner”
DOCUMENTARY FEATURE
  • “Burn, Motherf*cker, Burn”
  • “Cries From Syria”
  • “Faces Places”
  • “Icarus”
  • “Spielberg”
  • “Step”
  • “The Work”
FOREIGN LANGUAGE FILM
  • “BPM”
  • “Faces Places”
  • “Foxtrot”
  • “The Square”
  • “Wajib”
ORIGINAL SCORE
  • Daniel Hart, “A Ghost Story”
  • Hans Zimmer, “Dunkirk”
  • Jonny Greenwood, “Phantom Thread”
  • Alexandre Desplat, “The Shape of Water”
  • Rupert Gregson-Williams, “Wonder Woman”
ORIGINAL SONG
  • “Don’t Want to Live Forever” from “Fifty Shades Darker”
  • “Mystery of Love” from “Call Me By Your Name”
  • “Remember Me” from “Coco”
  • “Un Poco Loco” from “Coco”
  • “Visions of Gideon” from “Call Me By Your Name”
ADAPTED SCORE/SOUNDTRACK
  • “Baby Driver”
  • “Call Me By Your Name”
  • “Guardians of the Galaxy, Volume 2”
  • “I, Tonya”
  • “Lady Bird”
CINEMATOGRAPHY
  • Roger Deakins, “Blade Runner 2049”
  • Hoyte van Hoytema, “Dunkirk”
  • Masanobu Takayanagi, “Hostiles”
  • Matthew Libatique, “mother!”
  • Dan Laustsen, “The Shape of Water”
COSTUME DESIGN
  • Renée April, “Blade Runner 2049”
  • Jennifer Johnson, “I, Tonya”
  • Mark Bridges, “Phantom Thread”
  • Stacy Battat, “The Beguiled”
  • Luis Sequeira, “The Shape of Water”
FILM EDITING
  • Paul Machliss and Jonathan Amos, “Baby Driver”
  • Lee Smith, “Dunkirk”
  • Gregory Plotkin, “Get Out”
  • Tatiana S. Riegel, “I, Tonya”
  • Nick Houy “Lady Bird”
MAKEUP & HAIRSTYLING
  • “Darkest Hour”
  • “Guardians of the Galaxy, Volume 2”
  • “I, Tonya”
  • “IT”
  • “Logan”
  • “Wonder”
PRODUCTION DESIGN
  • Dennis Gassner, “Blade Runner 2049”
  • Sarah Greenwood and Katie Spencer, “Darkest Hour”
  • Philip Messina, “mother!”
  • Rick Heinrichs, “Star Wars: The Last Jedi”
  • Chris L. Spellman and Rachel Rockstroh, “The Disaster Artist”
  • Paul D. Austerberry, “The Shape of Water”
SOUND DESIGN
  • “Baby Driver”
  • “Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “mother!”
  • “Star Wars: The Last Jedi”
VISUAL EFFECTS
  • “Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Star Wars: The Last Jedi”
  • “The Shape of Water”
  • “War for the Planet of the Apes”
BREAKTHROUGH OF 2017
  • Timothée Chalamet
  • Tiffany Haddish
  • Daniel Kaluuya
  • Barry Keoghan
  • Jordan Peele
HYBRID WORK
  • Will Arnet, “The LEGO Batman Movie”
  • Gael Garcia Bernal, “Coco”
  • Anthony Gonzalez, “Coco”
  • Doug Jones, “The Shape of Water”
  • Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes”
BODY OF WORK, 2017
  • Timothée Chalamet
  • Woody Harrelson
  • Caleb Landry Jones
  • Tracy Letts
  • Michael Stuhlbarg

The 2017 Awards Circuit Staff Awards winners will be announced next week!