Oscar Night: Join the Awards Circuit Team for Pre-Show, Ceremony, and Post-Show Interactions

0
134

#Oscars90 is finally here and we’re ready to begin celebrating with you all.  The AwardsCircuit.com team will be doing a few interactive things today in order to enjoy our favorite day of the year with all the readers.

Beginning at 6:45 pm Eastern Time, we will go LIVE on Hangouts on Air to talk about our pre-show jitters and last-minute predictions.

During the show, we will have our LIVE chat on this thread, where you can get our instant reactions and share your own for those surprises that we are destined to receive.

Finally, immediately following the show, the team will be recording an episode of “Circuit Breaker!” to talk about all the winners, losers, and surprises of the night.

All interactive methods are down below on this page.

ACADEMY AWARD WINNERS

BEST SUPPORTING ACTOR: Sam Rockwell, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING: “Darkest Hour” (Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick)
BEST COSTUME DESIGN: “Phantom Thread” (Mark Bridges)
BEST DOCUMENTARY FEATURE: “Icarus” (Bryan Fogel, Dan Cogan)
BEST SOUND EDITING: “Dunkirk” (Richard King, Alex Gibson)
BEST SOUND MIXING: “Dunkirk” (Gregg Landaker, Gary A. Rizzo and Mark Weingarten)
BEST PRODUCTION DESIGN: “The Shape of Water” (Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau)
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM: “A Fantastic Woman” from Chile
BEST SUPPORTING ACTRESS: Allison Janney, “I, Tonya”
BEST ANIMATED SHORT FILM: “Dear Basketball” (Kobe Bryant, Glen Keane)
BEST ANIMATED FEATURE FILM: “Coco” (Lee Unkrich, Darla K. Anderson)
BEST VISUAL EFFECTS: “Blade Runner 2049” (John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover)
BEST FILM EDITING: “Dunkirk” (Lee Smith)
BEST DOCUMENTARY SHORT: “Heaven Is a Traffic Jam on the 405” (Frank Stiefel)
BEST LIVE ACTION SHORT: “The Silent Child” (Chris Overton, Rachel Shenton)
BEST ADAPTED SCREENPLAY: “Call Me by Your Name” (James Ivory)
BEST ORIGINAL SCREENPLAY: “Get Out” (Jordan Peele)
BEST CINEMATOGRAPHY: “Blade Runner 2049” (Roger Deakins)
BEST ORIGINAL SCORE: “The Shape of Water” (Alexandre Desplat)
BEST ORIGINAL SONG: “Remember Me” from “Coco”
BEST DIRECTING: Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
BEST ACTOR: Gary Oldman, “Darkest Hour”
BEST ACTRESS: Frances McDormand, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
BEST PICTURE: “The Shape of Water” (Fox Searchlight Pictures)

FINAL OSCAR PREDICTIONS (EDITOR)

BEST PICTURE
“The Shape of Water” (J. Miles Dale, Guillermo del Toro)

BEST DIRECTOR
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”

BEST ACTOR
Gary Oldman, “Darkest Hour”

BEST ACTRESS
Frances McDormand, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

BEST SUPPORTING ACTOR
Sam Rockwell, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Allison Janney, “I, Tonya”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
“Three Billboards outside Ebbing, Missouri” (Martin McDonagh)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
“Call Me by Your Name” (James Ivory)

BEST ANIMATED FEATURE
“Coco” (Lee Unkrich, Adrian Molina)

BEST PRODUCTION DESIGN
“The Shape of Water” (Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau)

BEST CINEMATOGRAPHY
“Blade Runner 2049” (Roger Deakins)

BEST COSTUME DESIGN
“Phantom Thread” (Mark Bridges)

BEST FILM EDITING
“Dunkirk” (Lee Smith)

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING
“Darkest Hour” (Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick)

BEST SOUND MIXING
“Dunkirk” (Gregg Landaker, Gary A. Rizzo and Mark Weingarten)

BEST SOUND EDITING
“Dunkirk” (Richard King and Alex Gibson)

BEST VISUAL EFFECTS
“Blade Runner 2049” (John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover)

BEST ORIGINAL SCORE
“The Shape of Water” (Alexandre Desplat)

BEST ORIGINAL SONG
“Remember Me” from “Coco”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“A Fantastic Woman” from Chile

BEST DOCUMENTARY FEATURE
“Icarus” (Bryan Fogel and Dan Cogan)

BEST ANIMATED SHORT
“Dear Basketball” (Glen Keane, Kobe Bryant)

BEST DOCUMENTARY SHORT
“Edith+Eddie” (Laura Checkoway)

BEST LIVE ACTION SHORT
“Dekalb Elementary” (Reed Van Dyk)