ACCA 1998

BEST MOTION PICTURE
American History X – John Morrissey
The Big Lebowski – Ethan Coen
Saving Private Ryan – Ian Bryce, Mark Gordon, Gary Levinsohn – RUNNER UP
Shakespeare in Love – Donna Gigliotti, Marc Norman, David Parfitt, Harvey Weinstein, Edward Zwick
The Truman Show – Edward S. Feldman, Andrew Niccol, Scott Rudin, Adam Schroeder – WINNER

BEST ACHIEVEMENT IN DIRECTING
Joel Coen – The Big Lebowski
John Madden – Shakespeare in Love
Terrence Malick – The Thin Red Line – RUNNER UP
Steven Spielberg – Saving Private Ryan – WINNER
Peter Weir – The Truman Show

BEST ACTOR IN A LEADING ROLE
Jeff Bridges – The Big Lebowski
Jim Carrey – The Truman Show – RUNNER UP
Tom Hanks – Saving Private Ryan
Ian McKellen – Gods and Monsters
Edward Norton – American History X – WINNER

BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE
Cate Blanchett – Elizabeth – WINNER
Cameron Diaz – There’s Something About Mary – RUNNER UP
Gwyneth Paltrow – Shakespeare in Love
Susan Sarandon – Stepmom
Meryl Streep – One True Thing

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Edward Furlong – American History X
John Goodman – The Big Lebowski – WINNER
Ed Harris – The Truman Show – RUNNER UP
Bill Murray – Rushmore
Geoffrey Rush – Shakespeare in Love

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Joan Allen – Pleasantville – RUNNER UP
Kathy Bates – Primary Colors
Judi Dench – Shakespeare in Love – WINNER
Laura Linney – The Truman Show
Julianne Moore – The Big Lebowski

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
David McKenna – American History X
Joel Coen & Ethan Coen – The Big Lebowski – RUNNER UP
Robert Rodat – Saving Private Ryan
Marc Norman, Tom Stoppard – Shakespeare in Love
Andrew Niccol – The Truman Show – WINNER

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Bill Condon – Gods and Monsters – RUNNER UP
Scott Frank – Out of Sight
Elaine May – Primary Colors
Scott B. Smith – A Simple Plan
Terrence Malick – The Thin Red Line – WINNER

BEST PERFORMANCE BY A CAST ENSEMBLE
Pleasantville
Primary Colors
Saving Private Ryan – RUNNER UP
Shakespeare in Love – WINNER
The Thin Red Line
The Truman Show

BEST ART DIRECTION
Elizabeth
Pleasantville – RUNNER UP
Shakespeare in Love – WINNER
Saving Private Ryan
The Truman Show

BEST CINEMATOGRAPHY
John Lindley – Pleasantville
Richard Greatrex – Shakespeare in Love
Janusz Kaminski – Saving Private Ryan – WINNER
John Toll – The Thin Red Line – RUNNER UP
Peter Biziou – The Truman Show

BEST COSTUME DESIGN
Elizabeth – RUNNER UP
Pleasantville
Saving Private Ryan
Shakespeare in Love – WINNER
Velvet Goldmine

BEST FILM EDITING
Jerry Greenberg & Alan Heim – American History X
Michael Kahn – Saving Private Ryan – WINNER
David Kamble – Shakespeare in Love
Billy Weber, Leslie Jones, Saar Klein – The Thin Red Line
William M. Anderson & Lee Smith – The Truman Show – RUNNER UP

BEST ACHIEVEMENT IN SOUND
Armageddon
Saving Private Ryan – WINNER
Shakespeare in Love
The Thin Red Line – RUNNER UP
The Truman Show

BEST VISUAL EFFECTS
Armageddon – RUNNER UP
Godzilla
Pleasantville
Saving Private Ryan
The Truman Show
What Dreams May Come – WINNER

BEST ORIGINAL SCORE
Randy Newman – Pleasantville
John Williams – Saving Private Ryan
Stephen Warbeck – Shakespeare in Love
Hans Zimmer – The Thin Red Line – RUNNER UP
Burkhard von Dallwitz & Phillip Glass – The Truman Show – WINNER

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Celebration – DENMARK
Central Station – BRAZIL
Children of Heaven – IRAN
Life is Beautiful – ITALY – WINNER
Run Lola Run – GERMANY – RUNNER UP

BEST DOCUMENTARY FEATURE
RUNNER UP42 Up
The Brandon Teena Story
The Farm, Angola USA
The Last Days
The Life and Times of Hank Greenberg

BEST CAST ENSEMBLE

Pleasantville
Primary Colors
Saving Private Ryan – RUNNER UP
Shakespeare in Love – WINNER
The Thin Red Line
The Truman Show


HONORABLE MENTIONS

A Bug’s Life
Elizabeth
Fear and Loathing in Las Vegas
Gods and Monsters
Life is Beautiful
Pleasantville
The Prince of Egypt
Rushmore
There’s Something About Mary
The Thin Red Line