ACCA 2016

Best Picture

  • “Arrival” (Paramount Pictures) – Dan Levine, Shawn Levy, David Linde, Karen Lunder, Aaron Ryder
  • “Hacksaw Ridge” (Lionsgate) – Terry Benedict, Paul Currie, Bruce Davey, William D. Johnson, Bill Mechanic, Brian Oliver, David Permut, Tyler Thompson
  • “Hell or High Water” (CBS Films) – Sidney Kimmel, Peter Berg, Carla Hacken, Julie Yorn
  • “Jackie” (Fox Searchlight Pictures) – Darren Aronofsky, Pascal Caucheteux, Scott Franklin, Ari Handel, Juan de Dios Larraín, Mickey Liddel
  • “La La Land” (Summit Entertainment) – Fred Berger, Gary Gilbert, Jordan Horowitz, Marc Platt *WINNER*
  • “Manchester by the Sea” (Amazon Studios/Roadside Attractions) – Lauren Beck, Matt Damon, Chris Moore, Kimberly Steward, Kevin J. Walsh
  • “Moonlight” (A24) – Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adele Romanski (RUNNER-UP)
  • “Nocturnal Animals” (Focus Features) – Tom Ford, Robert Salerno
  • “Silence” (Paramount Pictures) – Vittorio Cecchi Gori, Barbara De Fina, Randall Emmett, Martin Scorsese, Emma Tillinger Koskoff, Irwin Winkler
  • “Zootopia” (Walt Disney Pictures) – Clark Spencer

Best Achievement in Directing

  • Damien Chazelle – “La La Land” *WINNER*
  • Barry Jenkins – “Moonlight”
  • Pablo Larraín – “Jackie”
  • Kenneth Lonergan – “Manchester by the Sea”
  • Denis Villeneuve – “Arrival” (RUNNER-UP)

Best Actor in a Leading Role

  • Casey Affleck – “Manchester by the Sea” *WINNER*
  • Andrew Garfield – “Hacksaw Ridge”
  • Ryan Gosling – “La La Land” (RUNNER-UP)
  • Jake Gyllenhaal – “Nocturnal Animals”
  • Denzel Washington – “Fences”

Best Actress in a Leading Role

  • Amy Adams – “Arrival”
  • Annette Bening – “20th Century Women”
  • Isabelle Huppert – “Elle”
  • Natalie Portman – “Jackie” *WINNER*
  • Emma Stone – “La La Land” (RUNNER-UP)

Best Actor in a Supporting Role

  • Mahershala Ali – “Moonlight” *WINNER*
  • Jeff Bridges – “Hell or High Water”
  • Ben Foster – “Hell or High Water”
  • Lucas Hedges – “Manchester by the Sea” (RUNNER-UP)
  • Aaron Taylor-Johnson – “Nocturnal Animals”

Best Actress in a Supporting Role

  • Viola Davis – “Fences” *WINNER*
  • Naomie Harris – “Moonlight”
  • Janelle Monáe – “Hidden Figures”
  • Molly Shannon – “Other People”
  • Michelle Williams – “Manchester by the Sea” (RUNNER-UP)

Best Original Screenplay

  • Damien Chazelle – “La La Land” (RUNNER-UP)
  • Yorgos Lanthimos & Efthymis Filippou – “The Lobster”
  • Kenneth Lonergan – “Manchester by the Sea” *WINNER*
  • Noah Oppenheim – “Jackie”
  • Taylor Sheridan – “Hell or High Water”

Best Adapted Screenplay

  • Jay Cocks, Martin Scorsese – “Silence”
  • Tom Ford – “Nocturnal Animals”
  • Eric Heisserer – “Arrival” *WINNER*
  • Barry Jenkins – “Moonlight” (RUNNER-UP)
  • Rhett Reese & Paul Wernick – “Deadpool”

Best Cast Ensemble

  • “Fences” – Denzel Washington, Viola Davis, Stephen McKinley Henderson, Mykelti Williamson, Russell Hornsby, Jovan Adepo, Sanniya Sidney
  • “Hidden Figures” – Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monae, Kevin Costner, Jim Parsons, Mahershala Ali
  • “Manchester by the Sea” – Casey Affleck, Michelle Williams, Lucas Hedges, Kyle Chandler
  • “Moonlight” – Trevante Rhodes, Alex R. Hibbert, Ashton Sanders, Andre Holland, Jaden Piner, Jharrel Jerome, Mahershala Ali, Naomie Harris, Janelle Monae *WINNER*
  • “Nocturnal Animals” – Jake Gyllenhaal, Amy Adams, Aaron Taylor-Johnson, Michael Shannon, Laura Linney (RUNNER-UP)

Best Animated Feature

  • “Finding Dory” (Pixar)
  • “Kubo and the Two Strings” (Laika) (RUNNER-UP)
  • “Moana” (Walt Disney Pictures)
  • “The Red Turtle” (Sony Pictures Classics)
  • “Zootopia” (Walt Disney Pictures) *WINNER*

Best Foreign Language Film

  • “Elle” – France, dir. Paul Verhoeven *WINNER*
  • “The Handmaiden” – South Korea, dir. Chan-wook Park (RUNNER-UP)
  • “Neruda” – Chile, dir. Pablo Larraín
  • “The Salesman” – Iran, dir. Asghar Farhadi
  • “Toni Erdmann” – Germany, dir. Maren Ade

Best Production Design

  • Dante Ferretti – “Silence”
  • Jess Gonchor – “Hail, Caesar!” (RUNNER-UP)- TIE
  • Jean Rabasse – “Jackie”
  • Patrice Vermette – “Arrival” (RUNNER-UP)- TIE
  • David Wasco – “La La Land” *WINNER*

Best Original Score

  • Nicholas Britell – “Moonlight”
  • Justin Hurwitz – “La La Land” *WINNER*
  • Jóhann Jóhannsson – “Arrival” (RUNNER-UP)
  • Abel Korzeniowski – “Nocturnal Animals”
  • Mica Levi – “Jackie”

Best Cinematography

  • Stéphane Fontaine – “Jackie”
  • James Laxton – “Moonlight”
  • Rodrigo Prieto – “Silence”
  • Linus Sandgren – “La La Land” *WINNER*
  • Bradford Young – “Arrival” (RUNNER-UP)

Best Costume Design

  • Consolata Boyle – “Florence Foster Jenkins”
  • Madeline Fontaine – “Jackie” *WINNER*
  • Eimer Ni Mhaoldomhnaigh – “Love & Friendship”
  • Mary Zophres – “Hail, Caesar!”
  • Mary Zophres – “La La Land” (RUNNER-UP)

Best Film Editing

  • Tom Cross – “La La Land” *WINNER*
  • John Gilbert – “Hacksaw Ridge”
  • Joi McMillon and Nat Sanders – “Moonlight”
  • Sebastián Sepúlveda – “Jackie”
  • Joe Walker – “Arrival” (RUNNER-UP)

Best Makeup & Hairstyling

  • “Deadpool” – Bill Corso *WINNER*
  • “Florence Foster Jenkins” – Daniel Phillips, J. Roy Helland
  • “Hail, Caesar!” – Jean Black, Julie Hewitt, Cydney Cornell, Pauletta Lewis-Irwin
  • “Jackie” – Catherine LeBlanc Caraes, Miwod Kim, Odile Fourquin (RUNNER-UP)
  • “La La Land” – Torsten Witte, Barbara Lorenz

Best Achievement in Sound

  • “Arrival” (Paramount Pictures) (RUNNER-UP)
  • “Deepwater Horizon” (Lionsgate)
  • “Hacksaw Ridge” (Lionsgate)
  • La La Land” (Summit Entertainment) *WINNER*
  • “Rogue One: A Star Wars Story” (Walt Disney Pictures)

Best Visual Effects

  • “Arrival” (Paramount Pictures) (RUNNER-UP)
  • “Captain America: Civil War” (Marvel)
  • “Doctor Strange” (Marvel)
  • “The Jungle Book” (Walt Disney Pictures) *WINNER*
  • “Rogue One: A Star Wars Story” (Walt Disney Pictures)

Best Original Song

  • “Another Day of Sun” from “La La Land”
  • “Audition (The Fools Who Dream)” from “La La Land” (RUNNER-UP)
  • “City of Stars” from “La La Land” *WINNER*
  • “How Far I’ll Go” from “Moana”
  • “Drive It Like You Stole It” from “Sing Street”

Best Documentary Feature

  • “13th” (Netflix) *WINNER*
  • “Cameraperson” (Janus Films)
  • “I Am Not Your Negro” (Magnolia Pictures)
  • “O.J.: Made in America” (ESPN Films) (RUNNER-UP)
  • “Weiner” (IFC Films)

Best Stunt Ensemble

  • “Captain America: Civil War” (Walt Disney Pictures) (RUNNER-UP)
  • “Deadpool” (20th Century Fox)
  • “Hacksaw Ridge” (Lionsgate) *WINNER*
  • “Nocturnal Animals” (Focus Features)
  • “Rogue One: A Star Wars Story” (Walt Disney Pictures)

Honorable Mentions

  • “20th Century Women” (A24)
  • “Captain Fantastic” (Bleecker Street)
  • “Deadpool” (20th Century Fox)
  • “Fences” (Paramount Pictures)
  • “Hidden Figures” (20th Century F0x)
  • “Kubo and the Two Strings” (Laika)
  • “Lion” (The Weinstein Company)
  • “The Lobster” (A24)
  • “Rogue One: A Star Wars Story” (Walt Disney Pictures)
  • “Sing Street” (The Weinstein Company)

Lifetime Achievement Award

  • Kevin O’Connell (Sound Mixer)

Johnny Alba Innovation Award

  • Pablo Larrain

Total Wins/Runners-Up:

  • “La La Land”- 8 Wins/5 Runners-Up
  • “Jackie”- 2 Wins/1 Runner-Up
  • “Manchester by the Sea”- 2 Wins/2 Runners-Up
  • “Moonlight”- 2 Wins/2 Runners-Up
  • “13th”- 1 Win
  • “Arrival”- 1 Win/7 Runners-Ups
  • “Deadpool”- 1 Win
  • “Elle”- 1 Win
  • “Fences”- 1 Win
  • “Hacksaw Ridge”- 1 Win
  • “The Jungle Book”- 1 Win
  • “Zootopia”- 1 Win
  • “Captain America: Civil War”- 0 Wins/1 Runner-Up
  • “Hail, Caesar!”- 0 Wins/1 Runner-Up
  • “The Handmaiden”- 0 Wins/1 Runner-Up
  • “Kubo and the Two Strings”- 0 Wins/1 Runner-Up
  • “Nocturnal Animals”- 0 Wins/1 Runner-Up
  • “O.J.: Made in America”- 0 Wins/ 1 Runner-Up