ACCA 2007

nocountry_logo

Best Motion Picture

  • Across the Universe – Matthew Gross; Jennifer Todd; Suzanne Todd
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford – Jules Daly; Dede Gardner; Brad Pitt; Ridley Scott; David Valdes
  • Atonement – Tim Bevan; Eric Fellner; Paul Webster – RUNNER UP
  • No Country for Old Men – Joel Coen; Ethan Coen; Scott Rudin – WINNER
  • There Will Be Blood – Paul Thomas Anderson; Daniel Lupi; JoAnne Sellar

Best Director

  • Paul Thomas Anderson – There Will Be Blood – RUNNER UP
  • Judd Apatow – Knocked Up
  • Tim Burton – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Joel Coen & Ethan Coen – No Country for Old Men – WINNER
  • Julie Taymor – Across the Universe

Best Actor in a Leading Role

  • Daniel Day-Lewis – There Will Be Blood – WINNER
  • Johnny Depp – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street – RUNNER UP
  • Ryan Gosling – Lars and the Real Girl
  • Emile Hirsch – Into the Wild
  • Viggo Mortensen – Eastern Promises

Best Actress in a Leading Role

  • Amy Adams – Enchanted
  • Cate Blanchett – Elizabeth: The Golden Age
  • Marion Cotillard – La Vie en Rose – WINNER
  • Keira Knightley – Atonement
  • Ellen Page – Juno – RUNNER UP

Best Actor in a Supporting Role

  • Casey Affleck – The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford – RUNNER UP
  • Javier Bardem – No Country for Old Men – WINNER
  • Paul Dano – There Will Be Blood
  • Robert Downey, Jr. – Zodiac
  • Tom Wilkinson – Michael Clayton

Best Actress in a Supporting Role

  • Cate Blanchett – I’m Not There – RUNNER UP
  • Ruby Dee – American Gangster
  • Saoirse Ronan – Atonement
  • Amy Ryan – Gone Baby Gone – WINNER
  • Tilda Swinton – Michael Clayton

Best Original Screenplay

  • Diablo Cody – Juno – WINNER
  • Judd Apatow – Knocked Up
  • Nancy Oliver – Lars and the Real Girl
  • Tony Gilroy – Michael Clayton
  • Brad Bird, Jan Pinkava, Jim Copabianco – Ratatouille – RUNNER UP

Best Adapted Screenplay

  • Andrew Dominik – The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Christopher Hampton – Atonement – WINNER
  • Joel Coen & Ethan Coen – No Country for Old Men – RUNNER UP
  • Paul Thomas Anderson – There Will Be Blood
  • James Vanderbilt – Zodiac

Best Cast Ensemble

  • Atonement – James McAvoy, Keira Knightley, Saoirse Ronan, Romola Garai, Vanessa Redgrave
  • Hairspray – Nikki Blonsky, John Travolta, Christopher Walken, Zac Efron, Brittany Snow, Amanda Bynes, Elijah Kelley, Michelle Pfeiffer, Queen Latifah, Allison Janney, James Marsden
  • Juno – Ellen Page, Michael Cera, Jason Bateman, Jennifer Garner, J.K. Simmons, Allison Janney, Olivia Thirlby – RUNNER UP
  • No Country for Old Men – Josh Brolin, Javier Bardem, Tommy Lee Jones, Kelly MacDonald, Tess Harper, Garrett Dillahunt, Woody Harrelson – WINNER
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street – Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Sacha Baron Cohen, Ed Sanders, Timothy Spall, Jamie Campbell Bower, Jayne Wisener, Laura Michelle Kelly

Best Cinematography

  • Roger Deakins – The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford – WINNER
  • Seamus McGarvey – Atonement – RUNNER UP
  • Roger Deakins – No Country for Old Men
  • Dariusz Walski – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Robert Elswit – There Will Be Blood

Best Original Score

  • Marco Beltrami – 3:10 to Yuma
  • Nick Cave & Warren Ellis – The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Dario Marianelli – Atonement – WINNER
  • Michael Giacchino – Ratatouille
  • Jonny Greenwood – There Will Be Blood – RUNNER UP

Best Film Editing

  • Christopher Rouse – The Bourne Ultimatum – WINNER
  • Roderick Jaynes – No Country for Old Men – RUNNER UP
  • Chris Lebenzon – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Dylan Tichenor – There Will Be Blood
  • Angus Wall – Zodiac

Best Visual Effects

  • Harry Potter & the Order of the Phoenix – RUNNER UP
  • Pirates of the Caribbean: At World’s End
  • Transformers – WINNER

Best Animated Feature

  • Persepolis
  • Ratatouille – WINNER
  • The Simpsons Movie – RUNNER UP

Best Foreign Language Film

  • 4 Months, 3 Weeks, 2 Days
  • The Diving Bell & the Butterfly – WINNER
  • La Vie en Rose – RUNNER UP
  • Lust, Caution
  • Persepolis