ACCA 2009 - AwardsCircuit.com - By Clayton Davis

ACCA 2009

InglouriousBasterds_fanposter

Best Motion Picture

  • (500) Days of Summer – Mason Novick, Jessica Tuchinsky, Mark Waters, Steven J. Wolfe
  • Avatar – Jon Landau, James Cameron
  • District 9 – Carolynne Cunningham, Peter Jackson
  • The Hurt Locker – Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, Greg Shapiro – RUNNER UP
  • Inglourious Basterds – Lawrence Bender – WINNER
  • Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire – Lee Daniels, Greg Magness, Sarah Seigel-Magness
  • Star Trek – JJ Abrams, Damon Lindelof
  • Up – Jonas Rivera
  • Up in the Air – Jeffrey Clifford, Daniel Dubiecki, Ivan Reitman, Jason Reitman
  • Where the Wild Things Are – John B. Carls, Gary Goetzman, Tom Hanks, Vincent Landay, Maurice Sendak

Best Achievement in Directing

  • Kathryn Bigelow – The Hurt Locker – WINNER
  • Neill Blomkamp – District 9
  • James Cameron – Avatar
  • Jason Reitman – Up in the Air
  • Quentin Tarantino – Inglourious Basterds – RUNNER UP

Best Performance by an Actor in a Leading Role

  • Jeff Bridges – Crazy Heart – WINNER
  • George Clooney – Up in the Air
  • Colin Firth – A Single Man – RUNNER UP
  • Joseph Gordon-Levitt – (500) Days of Summer
  • Jeremy Renner – The Hurt Locker

Best Performance by an Actress in a Leading Role

  • Sandra Bullock – The Blind Side
  • Melanie Laurent – Inglourious Basterds
  • Carey Mulligan – An Education – RUNNER UP
  • Gabourey Sidibe – Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire
  • Meryl Streep – Julie & Julia – WINNER

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

  • Woody Harrelson – The Messenger
  • Anthony Mackie – The Hurt Locker
  • Alfred Molina – An Education
  • Stanley Tucci – The Lovely Bones – RUNNER UP
  • Christoph Waltz – Inglourious Basterds – WINNER

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

  • Vera Farmiga – Up in the Air
  • Anna Kendrick – Up in the Air
  • Diane Kruger – Inglourious Basterds
  • Mo’Nique – Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire – WINNER
  • Julianne Moore – A Single Man – RUNNER UP 

Best Original Screenplay

  • Scott Neustadler & Michael H. Weber – (500) Days of Summer – RUNNER UP
  • Mark Boal – The Hurt Locker
  • Quentin Tarantino – Inglourious Basterds – WINNER
  • Joel Coen & Ethan Coen – A Serious Man
  • Pete Docter & Bob Petersen – Up

Best Adapted Screenplay

  • Neill Blomkamp & Terri Tatchell – District 9 – RUNNER UP
  • Nick Hornby – An Education
  • Geoffrey Fletcher – Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire
  • Jason Reitman & Sheldon Turner – Up in the Air – WINNER
  • Spike Jonze & Dave Eggers – Where the Wild Things Are

Best Performance by a Cast Ensemble

  • An Education – Carey Mulligan, Peter Sarsgaard, Alfred Molina, Rosamund Pike, Emma Thompson, Cara Seymour, Dominic Cooper, Olivia Williams
  • The Hangover – Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Justin Bartha, Heather Graham, Ken Jeong, Mike Tyson
  • The Hurt Locker – Jeremy Renner, Anthony Mackie, Brian Geraghty, Ralph Fiennes, David Morse, Guy Pearce, Evangeline Lilly
  • Inglourious Basterds – Brad Pitt, Christoph Waltz, Melanie Laurent, Diane Kruger, BJ Novak, Mike Myers, Michael Fassbender, Daniel Bruhl, Til Sweiger, Gedeon Burkhard, Denis Menochet – WINNER
  • Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire – Gabourey Sidibe, Mo’Nique, Mariah Carey, Paula Patton, Lenny Kravitz, Sherri Shepard, Stephanie Andujar, Chyna Layne, Amina Robinson, Xosha Roquemore
  • Up in the Air – George Clooney, Vera Farmiga, Anna Kendrick, Jason Bateman, Melanie Lynskey, Amy Morton, J.K. Simmons, Zach Galifanakis, Danny McBride, Sam Elliott – RUNNER UP

Best Achievement in Cinematography

  • Mauro Fiore – Avatar – WINNER
  • Barry Ackroyd – The Hurt Locker – RUNNER UP
  • Robert Richardson – Inglourious Basterds
  • Dion Beebe – Nine
  • Lance Acord – Where the Wild Things Are

Best Original Score

  • James Horner – Avatar
  • Ennio Morricone – Inglourious Basterds – RUNNER UP
  • Abel Korzeniowski – A Single Man
  • Michael Giacchino – Up – WINNER
  • Carter Burwell & Karen O. – Where the Wild Things Are

Best Achievement in Film Editing

  • Alan Edward Bell – (500) Days of Summer
  • James Cameron, John Refoua, Stephen Rivkin – Avatar – RUNNER UP
  • Julian Clarke – District 9
  • Chris Ennis & Bob Murawski – The Hurt Locker – WINNER
  • Sally Menke – Inglourious Basterds
  • Dana E. Glauberman – Up in the Air

Best Achievement in Visual Effects

  • Avatar – WINNER
  • District 9 – RUNNER UP
  • Harry Potter & the Half-Blood Prince
  • Star Trek
  • Where the Wild Things Are

Best Animated Feature

  • Coraline
  • Fantastic Mr. Fox – RUNNER UP
  • Ponyo
  • The Princess & the Frog
  • Up – WINNER

Best Foreign Language Film

  • Broken Embraces – RUNNER UP
  • A Prophet
  • Red Cliff
  • Sin Nombre
  • The White Ribbon – WINNER

Best Documentary Feature

  • Anvil! The Story of Anvil
  • Capitalism: A Love Story – RUNNER UP
  • The Cove – WINNER
  • Food Inc.
  • This Is It

HONORABLE MENTIONS

  • An Education
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Hangover
  • Invictus
  • The Lovely Bones
  • Moon
  • Nine
  • The Road
  • A Serious Man
  • A Single Man