PREDICTIONS: Golden Globes (HFPA) 2018

This is the official place to see the latest GOLDEN GLOBES for the given year.  All predictions are written and recorded by Editor-in-Chief and Owner of AwardsCircuit.com, Clayton Davis.  All predictions are made based on film pedigree, reviews, “Oscar buzz,” and reactions from critics, pundits, and actual Oscar voters.

Click on all the category labels (below) and read the in-depth analysis on each of the 24 category races.

2018 GOLDEN GLOBES

Updated: November 18, 2017

BEST PICTURE (DRAMA)

  1. “Darkest Hour” (Focus Features)
  2. “The Shape of Water” (Fox Searchlight Pictures)
  3. “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” (Fox Searchlight Pictures)
  4. “Dunkirk” (Warner Bros.)
  5. “Call Me by Your Name” (Sony Pictures Classics)

______________________________________________

  1. “Mudbound” (Netflix)
  2. “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
  3. “The Post” (20th Century Fox)
  4. “Phantom Thread” (Focus Features)
  5. “Detroit” (Annapurna Pictures)

BEST PICTURE (COMEDY OR MUSICAL)

  1. “Lady Bird” (A24)
  2. “I, Tonya” (NEON)
  3. “The Disaster Artist” (A24)
  4. “Battle of the Sexes” (Fox Searchlight Pictures)
  5. “Get Out” (Universal Pictures)

______________________________________________

  1. “Downsizing” (Paramount Pictures)
  2. “Victoria and Abdul” (Focus Features)
  3. “The Greatest Showman” (20th Century Fox)
  4. “The Big Sick” (Amazon Studios)
  5. “The Meyerowitz Stories (New and Selected)” (Netflix)

BEST ACTOR IN A LEADING ROLE (DRAMA)

  1. Gary Oldman, “Darkest Hour” (Focus Features)
  2. Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread” (Focus Features)
  3. Jake Gyllenhaal, “Stronger” (Lionsgate)
  4. Andrew Garfield, “Breathe” (Bleecker Street)
  5. Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.” (Sony Pictures)

______________________________________________

  1. Steve Carell, “Last Flag Flying” (Amazon Studios)
  2. Timothee Chalamet, “Call Me by Your Name” (Sony Pictures Classics)
  3. Tom Hanks, “The Post” (20th Century Fox)
  4. Christian Bale, “Hostiles” (Entertainment Studios)
  5. Robert Pattinson, “Good Time” (A24)

BEST ACTOR IN A LEADING ROLE (COMEDY OR MUSICAL)

  1. James Franco, “The Disaster Artist” (A24)
  2. Hugh Jackman, “The Greatest Showman” (20th Century Fox)
  3. Adam Sandler, “The Meyerowitz Stories” (Netflix)
  4. Matt Damon, “Downsizing” (Paramount Pictures)
  5. Kumail Nanjiani, “The Big Sick” (Amazon Studios)

______________________________________________

  1. Ben Stiller, “Brad’s Status” (Amazon Studios)
  2. Daniel Kaluuya, “Get Out” (Universal Pictures)
  3. Steve Carell, “Battle of the Sexes” (Fox Searchlight Pictures)
  4. Ali Fazal, “Victoria and Abdul” (Focus Features)
  5. Dan Stevens, “Beauty and the Beast” (Walt Disney Studios)

BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE (DRAMA)

  1. Sally Hawkins, “The Shape of Water” (Fox Searchlight Pictures)
  2. Frances McDormand, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” (Fox Searchlight Pictures)
  3. Jessica Chastain, “Molly’s Game” (STX Entertainment)
  4. Kate Winslet, “Wonder Wheel” (Amazon Studios)
  5. Meryl Streep, “The Post” (20th Century Fox)

______________________________________________

  1. Gal Gadot, “Wonder Woman” (Warner Bros.)
  2. Vicky Krieps, “Phantom Thread” (Focus Features)
  3. Daniela Vega, “A Fantastic Woman” (Sony Pictures Classics)
  4. Diane Kruger, “In the Fade” (Magnolia Pictures)
  5. Jennifer Lawrence, “mother!” (Paramount Pictures)

BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE (COMEDY OR MUSICAL)

  1. Margot Robbie, “I, Tonya” (NEON)
  2. Saoirse Ronan, “Lady Bird” (A24)
  3. Emma Stone, “Battle of the Sexes” (Fox Searchlight Pictures)
  4. Judi Dench, “Victoria and Abdul” (Focus Features)
  5. Emma Watson, “Beauty and the Beast” (Walt Disney Pictures)

______________________________________________

  1. Salma Hayek, “Beatriz at Dinner” (Roadside Attractions)
  2. Allison Williams, “Get Out” (Universal Pictures)
  3. Debra Winger, “The Lovers” (A24)
  4. Sally Hawkins, “Maudie” (Sony Pictures Classics)
  5. Lily James, “Baby Driver” (Sony Pictures)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOTION PICTURE

  1. Sam Rockwell, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” (Fox Searchlight Pictures)
  2. Willem Dafoe, “The Florida Project” (A24)
  3. Armie Hammer, “Call Me by Your Name” (Sony Pictures Classics)
  4. Mark Rylance, “Dunkirk” (Warner Bros.)
  5. Woody Harrelson, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” (Fox Searchlight Pictures)

______________________________________________

  1. Garrett Hedlund, “Mudbound” (Netflix)
  2. Richard Jenkins, “The Shape of Water” (Fox Searchlight Pictures)
  3. Michael Shannon, “The Shape of Water” (Fox Searchlight Pictures)
  4. Will Poulter, “Detroit” (Annapurna Pictures)
  5. Stephen Dillane, “Darkest Hour” (Focus Features)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOTION PICTURE

  1. Laurie Metcalf, “Lady Bird” (A24)
  2. Kristin Scott Thomas, “Darkest Hour” (Focus Features)
  3. Allison Janney, “I, Tonya” (NEON)
  4. Melissa Leo, “Novitiate” (Sony Pictures Classics)
  5. Claire Foy, “Breathe” (Bleecker Street)

______________________________________________

  1. Mary J. Blige, “Mudbound” (Netflix)
  2. Octavia Spencer, “The Shape of Water” (Fox Searchlight Pictures)
  3. Hong Chau, “Downsizing” (Paramount Pictures)
  4. Holly Hunter, “The Big Sick” (Amazon Studios)
  5. Tiffany Haddish, “Girls Trip” (Universal Pictures)

BEST DIRECTOR – MOTION PICTURE

  1. Guillermo del Toro, “The Shape of Water” (Fox Searchlight Pictures)
  2. Joe Wright, “Darkest Hour” (Focus Features)
  3. Christopher Nolan, “Dunkirk” (Warner Bros.)
  4. Martin McDonagh, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” (Fox Searchlight Pictures)
  5. Greta Gerwig, “Lady Bird” (A24)

______________________________________________

  1. Luca Guadagnino, “Call Me by Your Name” (Sony Pictures Classics)
  2. Dee Rees, “Mudbound” (Netflix)
  3. Steven Spielberg, “The Post” (20th Century Fox)
  4. Denis Villeneuve, “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
  5. Kathryn Bigelow, “Detroit” (Annapurna Pictures)

BEST SCREENPLAY – MOTION PICTURE

  1. “Call Me by Your Name” (James Ivory)
  2. “The Shape of Water” (Guillermo del Toro)
  3. “Darkest Hour” (Anthony McCarten)
  4. “Lady Bird” (Greta Gerwig)
  5. “Molly’s Game” (Aaron Sorkin)

______________________________________________

  1. “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” (Martin McDonagh)
  2. “The Disaster Artist” (Scott Neustadter, Michael H. Weber)
  3. “Mudbound” (Dee Rees, Virgil Williams)
  4. “The Florida Project” (Sean Baker)
  5. “Get Out” (Jordan Peele)

BEST ORIGINAL SCORE – MOTION PICTURE

  1. Alexandre Desplat, “The Shape of Water” (Fox Searchlight Pictures)
  2. Dario Marianelli, “Darkest Hour” (Focus Features)
  3. Hans Zimmer, “Dunkirk” (Warner Bros.)
  4. Thomas Newman, “Victoria and Abdul” (Focus Features)
  5. Michael Giacchino, “Coco” (Pixar)

______________________________________________

  1. Carter Burwell, “Wonderstruck” (Amazon Studios)
  2. Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer, “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
  3. John Williams, “The Post “(20th Century Fox)
  4. Jonny Greenwood, “Phantom Thread” (Focus Features)
  5. Nicholas Britell, “Battle of the Sexes” (Fox Searchlight Pictures)

BEST SONG WRITTEN FOR A MOTION PICTURE 

  1. “Remember Me” from “Coco” (Pixar)
  2. “Stand Up for Something” from “Marshall” (Open Road Films)
  3. “It Ain’t Fair” from “Detroit” (Annapurna Pictures)
  4. “Evermore” from “Beauty and the Beast” (Walt Disney Pictures)
  5. “I Don’t Wanna Live Forever” from “Fifty Shades Darker” (Universal Pictures)

______________________________________________

  1. “Come Alive” from “The Greatest Showman” (20th Century Fox)
  2. “The Mystery of Love” from “Call Me by Your Name” (Sony Pictures Classics)
  3. “Mighty River” from “Mudbound” (Netflix)
  4. “If I Dare” from “Battle of the Sexes” (Fox Searchlight Pictures)
  5. “To Be Human” from “Wonder Woman” (Warner Bros.)

BEST ANIMATED FEATURE FILM

  1. “Coco” (Pixar)
  2. “Loving Vincent” (Good Deed Entertainment)
  3. “The LEGO Batman Movie” (Warner Bros.)
  4. “The LEGO Ninjago Movie” (Warner Bros.)
  5. “Captain Underpants” (20th Century Fox)

______________________________________________

  1. “Despicable Me 3” (Universal Pictures)
  2. “The Breadwinner” (GKIDS)
  3. “Ferdinand” (20th Century Fox)
  4. “The Big Bad Fox & Other Tales” (GKIDS)
  5. “The Boss Baby” (20th Century Fox)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  1. “First They Killed My Father” (Cambodia)
  2. “In the Fade” (Germany)
  3. “Tom of Finland” (Finland)
  4. “A Fantastic Woman” (Chile)
  5. “BPM (Beats Per Minute)” (France)

______________________________________________

  1. “The Square” (Sweden)
  2. “Thelma” (Norway)
  3. “Loveless” (Russia)
  4. “The Divine Order” (Switerzland)
  5. “Foxtrot” (Israel)

CLICK THE CATEGORY TO SEE THE
OSCAR PREDICTIONS
:

MOTION PICTURE | DIRECTOR |
LEAD ACTOR | LEAD ACTRESS | SUPPORTING ACTOR | SUPPORTING ACTRESS | 
ORIGINAL SCREENPLAY | ADAPTED SCREENPLAY | ANIMATED FEATURE |
PRODUCTION DESIGN | CINEMATOGRAPHY | COSTUME DESIGN | FILM EDITING | MAKEUP & HAIRSTYLING | SOUND MIXING | SOUND EDITING | VISUAL EFFECTS |
ORIGINAL SCORE | ORIGINAL SONG |
FOREIGN LANGUAGE | DOCUMENTARY FEATURE |

 

  • Test

  • michaeldal65

    Hawkins for “Actress in a Comedy” for Maudie? Huh?