Los Angeles, Boston, NYFCO Announcing Now! Being updated!

The winners will appear in this space as they are announced.  Make sure to include your predictions in the comment section.  My predictions can be found here.

Might as well also use this space to give a friendly reminder that Ann Dowd will be joining The Awards Circuit Power Hour this week and we’ll be broadcasting LIVE.  There’s a call in number where you can listen to the show and have an opportunity to talk with us and Ann.  We’re also using this as our “FYC Telethon” where you call in and give me your recommendation for my BFCA ballot.

All the festivities begin at 6:00pm Eastern time TODAY!   Call: (347) 237-5231

WINNERS FROM BOSTON (being updated):

  • Best Foreign Language Film – Amour (Runner Up Holy Motors)
  • Best Picture – Zero Dark Thirty (Runners Up Moonrise Kingdom and Amour)
  • Best Director – Kathryn Bigelow for Zero Dark Thirty (Runner Up Paul Thomas Anderson for The Master)
  • Best Screenplay – Tony Kushner for Lincoln (Runner Up Moonrise Kingdom)
  • Best Actor – Daniel Day-Lewis for Lincoln (Runner Up Denis Levant for Holy Motors)
  • Best Actress – Emmanuelle Riva for Amour (Runner Up Deanie Yip for A Simple Life)
  • Best Supporting Actor – Ezra Miller for The Perks of Being a Wallflower (Runner Up Christoph Waltz for Django Unchained)
  • Best Supporting Actress – Sally Field for Lincoln (Runner Up Emma Watson for The Perks of Being a Wallflower)
  • Best Ensemble – Seven Psychopaths (Runner Up Moonrise Kingdom)
  • Best Animated Film – Frankenweenie (ParaNorman runner Up)
  • Best Documentary – How to Survive a Plague (Queen of Versailles runner up)
  • Best New Filmmaker – David France for How to Survive a Plague (Benh Zeitlin Runner Up)
  • Best Editing – Zero Dark Thirty (Argo, distant second place)
  • Best Cinematography – The Master (Moonrise Kingdom & Life of Pi tie for Runner Up)
  • Best Use of Music – Moonrise Kingdom (Django Unchained Runner Up)
WINNERS FROM LOS ANGELES (being updated)
  • Best Picture – Amour (Runner Up The Master)
  • Best Director – Paul Thomas Anderson for The Master (Runner Up Kathryn Bigelow for Zero Dark Thirty)
  • Best Actress – *TIE* Emmauelle Riva for Amour and Jennifer Lawrence for Silver Linings Playbook
  • Best Actor – Joaquin Phoenix for The Master!!!! (Runner Up Denis Lavant for Holy Motors)
  • Best Screenplay – Argo (Runner Up Silver Linings Playbook)
  • Best Editing – Zero Dark Thirty (Runner Up Argo)
  • Douglas Edwards Experimental/Independent Film/Video Award: “Leviathan.” Cinema Guild will distribute
  • Best Cinematography – Roger Deakins for Skyfall (Runner Up Mihai Malaimaire, Jr. for The Master)
  • Best Supporting Actress – Amy Adams for The Master (Runner Up Anne Hathaway for The Dark Knight Rises/Les Miserables)
  • Best Documentary – The Gatekeepers (Runner Up Searching for Sugar Man)
  • Best Animation – Frankenweenie (Runner Up It’s Such a Beautiful Day)
  • Best Music/Score – Dan Romer & Benh Zeitlin for Beasts of the Southern Wild (Runner Up Jonny Greenwood for the Master)
  • Best Production Design – The Master (Runner Up Moonrise Kingdom)
  • Best Supporting Actor – Dwight Henry for Beasts of the Southern Wild (Runner Up Christoph Waltz for Django Unchained, by 1 vote)
WINNERS FROM NEW YORK FILM CRITICS ONLINE (being updated)
  • Best Animated Film – Chico & Rita
  • Best Foreign Language Film – Amour
  • Best Picture – Zero Dark Thirty
  • Best Ensemble – Argo
  • Best Actor – Daniel Day-Lewis for Lincoln
  • Best Actress – Emmanuella Riva for Amour
  • Best Director – Kathryn Bigelow for Zero Dark Thirty
  • Best Debut Director – Benh Zeitlin for Beasts of the Southern Wild
  • Best Use of Music – Django Unchained!!!
  • Best Cinematography – Claudio Miranda for Life of Pi
  • Best Screenplay – Zero Dark Thirty
  • Supporting Actor – Tommy Lee Jones for Lincoln
  • Supporting Actress – Anne Hathaway for Les Miserables
  • Breakthrough Performer – Quvenzhane Wallis for Beasts of the Southern Wild
  • Announcing at 2pm Eastern time.

Comment and discuss!