Producers Guild of America Announces Nominations – ‘Blue Jasmine’ and ‘Dallas Buyers Club’ Get Boost

AlecBaldwin_BlueJasmine_DiceClayThe Producers Guild of America announce their nominations today for film, animation, and television.  Getting a huge boost today was Woody Allen’s “Blue Jasmine” and Jean-Marc Vallee’s “Dallas Buyers Club” which both received nominations.  Also included among their ten nominees were Paul Greengrass’ “Captain Phillips” and John Lee Hancock’s “Saving Mr. Banks,” both of which needed this mention to remain in the Oscar race.  Also very glad to see “The Wolf of Wall Street” holding its own among the silly controversy that’s out there.

The big miss was Joel Coen & Ethan Coen’s “Inside Llewyn Davis” which is nowhere to be found.  Other misses, not as surprising though, is “Lee Daniels’ The Butler” and all of The Weinstein Company’s film slate this year.  He may be headed for his first year out of the Best Picture race.

Check out the full list below and if you missed an awards announcement, please check on our Precursor Station for all the awards listed.

The full ten nominees with the producer credits are:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

  • American Hustle (Columbia Pictures)
    Producers: Megan Ellison, Jon Gordon, Charles Roven, Richard Suckle
  • Blue Jasmine (Sony Pictures Classics)
    Producers: Letty Aronson, Stephen Tenenbaum
  • Captain Phillips (Columbia Pictures)
    Producers: Dana Brunetti, Michael De Luca, Scott Rudin
  • Dallas Buyers Club (Focus Features)
    Producers: Robbie Brenner, Rachel Winter
  • Gravity (Warner Bros. Pictures)
    Producers: Alfonso Cuarón, David Heyman
  • Her (Warner Bros. Pictures)
    Producers: Megan Ellison, Spike Jonze, Vincent Landay
  • Nebraska (Paramount Pictures)
    Producers: Albert Berger, Ron Yerxa
  • Saving Mr. Banks (Walt Disney Studios Motion Pictures)
    Producers: Ian Collie, Alison Owen, Philip Steuer
  • 12 Years a Slave (Fox Searchlight Pictures)
    Producers:  Anthony Katagas, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Brad Pitt & Dede Gardner
  • Wolf of Wall Street (Paramount Pictures)
    Producers: Riza Aziz, Emma Koskoff, Joey McFarland

In the animation categories, Dreamworks must be pretty happy today as their film “The Croods” was cited next to “Frozen” and “Monsters University.”  Omitted from the lineup was Hayao Miyazaki’s “The Wind Rises” which was replaced by Universal Pictures’ “Despicable Me 2” and 20th Century Fox’s “Epic.”

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

  • The Croods (DreamWorks Animation)
    Producers: Kristine Belson, Jane Hartwell
  • Despicable Me 2 (Universal Pictures)
    Producers: Janet Healy, Chris Meledandri
  • Epic (Twentieth Century Fox)
    Producers: Jerry Davis, Lori Forte
  • Frozen (Walt Disney Studios Motion Pictures)
    Producer: Peter Del Vecho
  • Monsters University (Pixar Animation)
    Producer: Kori Rae

On the Documentary Feature front, many films that did not make the shortlist were nominated including “A Place at the Table” and “We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks.”  The five nominees with credits are:

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:

  • A PLACE AT THE TABLE (Magnolia Pictures)
    Producers: Julie Goldman, Ryan Harrington, Kristi Jacobson, Lori Silverbush
  • FAR OUT ISN’T FAR ENOUGH: THE TOMI UNGERER STORY (First Run Features)
    Producers: Brad Bernstein, Rick Cikowski
  • LIFE ACCORDING TO SAM (HBO Documentary Films)
    Producers: Andrea Nix Fine, Sean Fine, Miriam Weintraub
  • WE STEAL SECRETS: THE STORY OF WIKILEAKS (Focus Features)
    Producers: Alexis Bloom, Alex Gibney, Marc Shmuger
  • WHICH WAY IS THE FRONT LINE FROM HERE? THE LIFE AND TIME OF TIM HETHERINGTON (HBO Documentary Films)
    Producers: James Brabazon, Nick Quested

The rest of the nominees including television and internet are below:

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

  • Breaking Bad (AMC)
    Producers: Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-Beckett
  • Downton Abbey (ITV – United Kingdom;  PBS – United States)
    Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame, Liz Trubridge
  • Game of Thrones (HBO)
    Producers: David Benioff, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, D.B. Weiss, Christopher Newman, Greg Spence, Carolyn Strauss
  • Homeland (Showtime)
    Producers: Henry Bromell, Alexander Cary, Michael Cuesta, Alex Gansa, Howard Gordon, Chip Johannessen, Michael Klick, Meredith Stiehm
  • House of Cards (Netflix)
    Producers: Joshua Donen, David Fincher, Karyn McCarthy, John Melfi, Eric Roth, Kevin Spacey, Beau Willimon

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

  • 30 Rock (NBC)
    Producers: Jack Burditt, Robert Carlock, Luke Del Tredici , Tina Fey, Matt Hubbard , Marci Klein, Jerry Kupfer , Colleen McGuinness, Lorne Michaels, David Miner, Dylan Morgan , Jeff Richmond , Josh Siegal, Tracey Wigfield
  • Arrested Development (Netflix)
    Producers: John Foy, Brian Grazer, Ron Howard, Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Troy Miller, Richard Rosenstock, Jim Vallely
  • Big Bang Theory, The (CBS)
    Producers: Bill Prady, Chucke Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima Belyeu
  • Modern Family (ABC)
    Producers: Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Elaine Ko, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeffrey Morton, Dan O’Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny Zuker
  • VEEP (HBO)
    Producers: Simon Blackwell, Christopher Godsick, Armando Iannucci, Stephanie Laing, Julia Louis-Dreyfus, Frank Rich, Tony Roche

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

  • 30 for 30 (ESPN)
    Producers:  Bill Simmons, John Dahl, Erin Leyden, Connor Schell
  • Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
    Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig
  • Duck Dynasty (A&E Networks)
    Producers: Deirdre Gurney, Scott Gurney, Mike Odair, Hugh Peterson, Adam Saltzberg, Charlie Van Vleet
  • Inside The Actors Studio (Bravo)
    Producers: James Lipton, Shawn Tesser, Jeff Wurtz
  • Shark Tank (ABC)
    Producers: Mark Burnett, Becky Blitz, Bill Gaudsmith, Yun Lingner, Clay Newbill, Jim Roush, Laura Skowlund, Max Swedlow

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

  • Colbert Report, The (Comedy Central)
    Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Paul Dinello, Barry Julien, Matt Lappin, Emily Lazar, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart
  • Jimmy Kimmel Live (ABC)
    Producers: David Craig, Ken Crosby, Doug DeLuca, Gary Greenberg, Erin Irwin, Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Molly McNearney, Tony Romero, Jason Shrift, Jennifer Sharron, Josh Weintraub
  • Late Night with Jimmy Fallon (NBC)
    Producers: Hillary Hunn, Lorne Michaels, Gavin Purcell, Michael Shoemaker
  • Real Time with Bill Maher (HBO)
    Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin, Matt Wood
  • Saturday Night Live (NBC)
    Producers: Ken Aymong, Erin Doyle, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, Lindsay Shookus

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

  • Amazing Race, The (CBS)
    Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo
  • Dancing With The Stars (ABC)
    Producers: Ashley Edens-Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur
  • Project Runway (Lifetime)
    Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands
  • Top Chef (Bravo)
    Producers: Tom Colicchio, Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Erica Ross, Nan Strait, Andrew Wallace
  • Voice, The (NBC)
    Producers: Stijn Bakkers, Mark Burnett, John de Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Audrey Morrissey, Jim Roush, Kyra Thompson, Nicolle Yaron, Mike Yurchuk, Amanda Zucker

The following programs were not vetted for producer eligibility this year, but winners in these categories will be announced at the official ceremony on January 19:

The Award for Outstanding Sports Program:

  • 24/7 (HBO)
  • Hard Knocks (HBO)
  • Monday Night Football (ESPN)
  • Real Sports With Bryant Gumbel (HBO)
  • SportsCenter (ESPN)

The Award for Outstanding Children’s Program:

  • Dora the Explorer (Nickelodeon)
  • iCarly (Nickelodeon)
  • Phineas and Ferb (Disney Channel)
  • Sesame Street (Sprout)
  • SpongeBob Squarepants (Nickelodeon)

The Award for Outstanding Digital Series:

About the Producers Guild of America (PGA)

The Producers Guild of America is the non-profit trade group that represents, protects and promotes the interests of all members of the producing team in film, television and new media. The Producers Guild has more than 5,900 members who work together to protect and improve their careers, the industry and community by providing members with employment opportunities, seeking to expand health benefits, promoting fair and impartial standards for the awarding of producing credits, as well as other education and advocacy efforts such as encouraging sustainable production practices. Visitwww.producersguild.orgwww.pgagreen.orgwww.pgadiversity.org for more information.

Winners will be announced on January 19th.