the keepers
The Keepers

The International Documentary Association has released their 2017 IDA Documentary Awards nominees.

The IDA supports documentary feature and short film makers through events, educational programming, funding, and advocacy. The IDA Documentary Awards began in 1985 and have drawn attention to a number of films including last year’s “13th” from Ava Duvernay, as well as past films such as “The Square” and “Blackfish.”

Best Feature Nominees

“City of Ghosts,” Director/Producer: Matthew Heineman, Amazon Studios

“Dina,” Directors/Producers: Antonio Santini and Dan Sickles, The Orchard

“Faces Places,” Directors: Agnès Varda and JR, Cohen Media Group

“LA 92,” Directors: Dan Lindsay & TJ Martin, Producers: Jonathan Chinn, Simon Chinn, Tim Pastore, Matt Renner and Sarah Gibson, National Geographic

“Strong Island,” Director/Producer: Yance Ford, Producer Joslyn Barnes, Netflix

Best Short Nominees

“Edith+Eddie,” Director: Laura Checkoway, Producer: Thomas Lee Wright, Kartemquin Films

“The Fight,” Directors/Producers: Violeta Ayala and Dan Fallshaw, The Guardian

“Heaven Is A Traffic Jam On The 405,” Director/Producer: Frank Stiefel

“Long Shot,” Director: Jacob LaMendola, Producers: Jacob LaMendola, Mary Beth Minthorn, Milos S. Silber and Todd Wiseman Jr., Netflix

“Mr. Connolly Has ALS,” Director/Producer: Dan Habib, Impact Media Partners

“The Rabbit Hunt,” Director: Patrick Bresnan, Producer: Ivete Lucas, Topic Studios

Best Curated Series Nominees

“American Experience,” PBS

“Dokumania,” DR

“Independent Lens,” PBS

“POV,” PBS

“REEL SOUTH,” UNC-TV, South Carolina ETV, NETA

Best Limited Series Nominees

“Daughter of Destiny,” Netflix

“The Defiant Ones,” HBO

“The Keepers,” Netflix

“TIME: The Kalief Browder Story,” Spike

“The Vietnam War,” PBS/WETA

Best Episodic Series Nominees

“Anthony Bourdain Parts Unknown,” CNN

“Chef’s Table,” Netflix

“Leah Remini: Scientology and the Aftermath,” A&E

“MARS,” National Geographic

“Planet Earth II,” BBC America, BBC Worldwide

Best Short Form Series Nominees

“Field of Vision,” Field of Vision

“The Guardian Documentaries,” The Guardian

“The New York Times Op-Docs,” The New York Times

“The Secret Life of Muslims,” Vox

“Shorts on Time,” Lifetime

David L. Wolper Student Documentary Nominees

“Believers,” UNC Chapel Hill

“Chomo,” National Film and Television School (UK)

“How to Make a Pearl,” UC Berkeley Graduate School of Journalism

“Man on Fire,” University of Texas, Austin

“Room 140,” Stanford University

ABC News VideoSource Award Nominees

“Blood on the Mountain,” Virgil Films/Netflix

“Elián,” Gravitas Ventures, CNN Films

“Icarus,” Netflix

“LA 92,” National Geographic

“Obit,” Kino Lorber

Creative Recognition Award Winners

Best Cinematography
“Machines”
Cinematography by: Rodrigo Trejo Villanueva, Kino Lorber

Best Editing
“Dawson City: Frozen Time”
Edited by: Bill Morrison, Kino Lorber

Best Music
“Brimstone and Glory”
Original Score by: Dan Romer and Benh Zeitlin, Oscilloscope Laboratories

Best Writing
“Donkeyote”
Written by: Chico Pereira, Manuel Pereira and Gabriel Molera, Scottish Documentary Institute

Pare Lorentz Award Winner

Recipient
“Watani: My Homeland”
Director: Marcel Mettelsiefen

Special Mention
“Intent to Destroy”
Director: Joe Berlinger

The 33rd Annual IDA Documentary Awards will be held in Los Angeles on December 9.

What are your favorite documentaries of 2017? Which IDA Documentary Awards nominees are you rooting for?