ACCA 1991 Winners Announced – ‘Silence of the Lambs’ Repeats while ‘JFK’ goes 0 for 13

0

In case you missed last week’s podcast, we announced the winners of the 1991 Awards Circuit Community Awards.  Jonathan Demme’s “The Silence of the Lambs” was the big winner, repeating its Oscar wins for Best Picture, Best Director, Best Actor for Anthony Hopkins, Best Actress for Jodie Foster, and Best Adapted Screenplay.  The film also netted additional wins for Best Cast Ensemble, Best Cinematography, and Best Film Editing, bringing its win total to 8.

James Cameron’s “Terminator 2: Judgment Day” garnered the second most wins with 4 including Best Makeup and Hairstyling, Best Sound, Best Visual Effects, and Best Stunt Ensemble.  The animated classic “Beauty and the Beast” repeated its 2 wins for Best Original Score and Best Original Song for its title number, “Beauty and the Beast.”

Other winners included John Goodman, who netted his second ACCA win for his performance in The Coen Brothers’ “Barton Fink” and Juliette Lewis as the young interest to a murderer in Martin Scorsese’s “Cape Fear.”

Ridley Scott’s “Thelma & Louise” repeated its win in Best Original Screenplay while “Barton Fink” and “Hook” picked up wins in Best Production Design and Best Costume Design respectively.

History was also made by the film-loving community as Oliver Stone’s “JFK” became the biggest “ACCA loser.”  The film was nominated for 13 awards resulting in zero wins, though it was a runner-up in several categories including Best Adapted Screenplay and Best Cast Ensemble.

The next step for the Awards Circuit community is the “Great ACCA Consistency Project,” where the readers will vote on all the categories that were not available during the ACCA years that have already been covered.  More information will be available shortly about when this will take place before we move on to 1990, the year of “Dances with Wolves” and “Goodfellas.”

Check out the full list of winners below and go to the ACCA page to see the list of past winners.

Best Motion Picture

  • Beauty and the Beast” (Walt Disney Pictures) – Don Hahn – RUNNER UP
  • Boyz n the Hood” (Columbia Pictures) – Steve Nicolaides
  • JFK” (Warner Bros.) – A. Kitman Ho, Oliver Stone
  • The Silence of the Lambs” (Orion Pictures) – Edward Saxon, Kenneth Utt – WINNER
  • Thelma & Louise” (Metro-Goldwyn-Mayer) – Mimi Polk Gitlin, Ridley Scott

Best Director

  • James Cameron, “Terminator 2: Judgment Day”
  • Jonathan Demme, “The Silence of the Lambs” – WINNER
  • Ridley Scott, “Thelma & Louise”
  • John Singleton, “Boyz n the Hood”
  • Oliver Stone, “JFK” – RUNNER UP

Best Cast Ensemble

  • Beauty and the Beast” – Albert Tavares
  • Boyz n the Hood” – Jaki Brown
  • JFK” – Risa Bramon Garcia, Billy Hopkins, Heidi Levitt – RUNNER UP
  • The Silence of the Lambs” – Howard Feuer – WINNER
  • Thelma & Louise” – Louis DiGiaimo

Best Actor in a Leading Role

  • Kevin Costner, “JFK”
  • Robert DeNiro, “Cape Fear” – RUNNER UP
  • Anthony Hopkins, “The Silence of the Lambs” – WINNER
  • John Turturro, “Barton Fink”
  • Robin Williams, “The Fisher King”

Best Actress in a Leading Role

  • Annette Bening, “Bugsy”
  • Geena Davis, “Thelma & Louise”
  • Jodie Foster, “The Silence of the Lambs” – WINNER
  • Linda Hamilton, “Terminator 2: Judgment Day”
  • Susan Sarandon, “Thelma & Louise” – RUNNER UP

Best Actor in a Supporting Role

  • Laurence Fishburne, “Boyz n the Hood”
  • John Goodman, “Barton Fink” – WINNER
  • Ted Levine, “The Silence of the Lambs” – RUNNER UP
  • Gary Oldman, “JFK”
  • Alan Rickman, “Robin Hood: Prince of Thieves”

Best Actress in a Supporting Role

  • Angela Bassett, “Boyz n the Hood”
  • Juliette Lewis, “Cape Fear” – WINNER
  • Angela Lansbury, “Beauty and the Beast”
  • Mercedes Ruehl, “The Fisher King” – RUNNER UP
  • Jessica Tandy, “Fried Green Tomatoes”

Best Adapted Screenplay

  • Beauty and the Beast” – Linda Woolverton, Brenda Chapman, Chris Sanders, Burny Mattinson, Kevin Harkey, Brian Pimental, Bruce Woodside, Joe Ranft, Tom Ellery, Kelly Asbury, Robert Lence
  • Cape Fear” – James R. Webb, Wesley Strick
  • JFK” – Oliver Stone, Zachary Sklar – RUNNER UP 
  • The Silence of the Lambs” – Ted Tally – WINNER
  • Terminator 2: Judgment Day” – James Cameron, William Wisher

Best Original Screenplay

  • Barton Fink” – Joel Coen, Ethan Coen
  • Boyz n the Hood” – John Singleton – RUNNER UP
  • The Fisher King” – Richard LaGravenese
  • Grand Canyon” – Lawrence Kasdan, Meg Kasdan
  • My Own Private Idaho” – Gus Van Sant
  • Thelma & Louise” – Callie Khouri – WINNER
  • What About Bob?” – Alvin Sargent, Laura Ziskin, Tom Schulman

Best Production Design

  • Barton Fink” – Dennis Gassner, Nancy Haigh – WINNER
  • Bugsy” – Dennis Gassner, Nancy Haigh
  • Hook” – Norman Garwood, Garrett Lewis – RUNNER UP
  • JFK” – Victor Kempster, Crispian Sallis
  • The Silence of the Lambs” – Kristi Zea, Karen O’Hara

Best Cinematography

  • Barton Fink” – Roger Deakins
  • JFK” – Robert Richardson – RUNNER UP
  • The Silence of the Lambs” – Tak Fujimoto – WINNER
  • Terminator 2: Judgment Day” – Adam Greenberg
  • Thelma & Louise” – Adrian Biddle

Best Costume Design

  • Barton Fink” – Richard Hornung
  • Bugsy” – Albert Wolsky – RUNNER UP
  • Hook” – Anthony Powell – WINNER
  • JFK” – Marlene Stewart
  • Robin Hood: Prince of Thieves” – John Bloomfield

Best Film Editing

  • Boyz n the Hood” – Bruce Cannon
  • JFK” – Joe Hutshing, Pietro Scalia – RUNNER UP
  • The Silence of the Lambs” – Craig McKay – WINNER
  • Terminator 2: Judgment Day” – Conrad Buff IV, Mark Goldblatt, Richard A. Harris
  • Thelma & Louise” – Thom Noble

Best Makeup and Hairstyling

  • Hook” – RUNNER UP
  • JFK
  • The Silence of the Lambs
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Terminator 2: Judgment Day” – WINNER

Best Sound

  • Backdraft” – Tom Johnson, Gary Rydstrom, Gary Summers, Randy Thom
  • Beauty and the Beast” – David J. Hudson, Mel Metcalfe, Terry Porter
  • JFK” – Gregg Landaker, Michael Minkler
  • The Silence of the Lambs” – Tom Fleischman – RUNNER UP
  • Terminator 2: Judgment Day” – Tom Johnson, Gary Rydstrom, Gary Summers – WINNER

Best Visual Effects

  • Backdraft” – Scott Farrar
  • Beauty and the Beast” – Randy Fullmer, Stephen B. Moore – RUNNER UP
  • Hook” – Eric Brevig
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country” – Craig Barron, Scott Farrar
  • Terminator 2: Judgment Day” – Dennis Muren, Robert Skotak, Gene Warren, Jr., Craig Barron – WINNER

Best Original Score

  • Beauty and the Beast” – Alan Menken – WINNER
  • Hook” – John Williams
  • JFK” – John Williams
  • The Silence of the Lambs” – Howard Shore – RUNNER UP
  • Terminator 2: Judgment Day” – Brad Fiedel

Best Stunt Ensemble

  • Backdraft” – RUNNER UP
  • Hook
  • The Silence of the Lambs
  • Terminator 2: Judgment Day” – WINNER
  • Thelma & Louise

Best Original Song

  • Beauty and the Beast” – “Be Our Guest” – RUNNER UP
  • Beauty and the Beast” – “Beauty and the Beast” – WINNER
  • Beauty and the Beast” – “Belle”
  • Beauty and the Beast” – “Gaston”
  • Robin Hood: Prince of Thieves” – “(Everything I Do) I Do It for You”