2019 AwardsCircuit Community Award Winners: ‘Parasite’ Tops With Seven, Most In History For a Foreign Film

5

The readership of AwardsCircuit.com weighed in on the best films and performances of 2019 with the AwardsCircuit Community Awards. The winners were announced on this week’s episode of “Circuit Breaker,” part of the Circuit Breaker Media Network.

Bong Joon-Ho’s “Parasite” was the big winner, snagging seven trophies for Best Motion Picture, Director, Original Screenplay, Cast Ensemble, Production Design, Editing, and Foreign Language Film. “Parasite” surpassed 2000’s “Crouching Tiger, Hidden Dragon” as the most awarded foreign film in ACCA history.

NEON’s comedic-thriller now ties for the fifth most awarded films in the community’s history:

  1. “Fargo” (1996) – 10 wins
  2. “The Lord of the Rings: The Two Towers” (2002) – 9 wins (did not win Best Motion Picture)
  3. “The Silence of the Lambs” (1991) – 8 wins
  4. “La La Land” (2016) and “Mad Max: Fury Road” (2015) – 8 wins
  5. “Parasite” (2019), “Gravity” (2013), and “American Beauty” (1999) – 7 wins
  6. “Pulp Fiction” (1994) – 6 wins
  7. “Requiem for a Dream” (2000) – 5 wins

The lead acting winners were Adam Driver, as a man going through a painful divorce in “Marriage Story” and Lupita Nyong’o, as the dual good and deranged women fighting for survival in “Us.” The supporting winners were Brad Pitt, as the washed up stunt man in “Once Upon a Time in…Hollywood” and Florence Pugh, as the spoiled yet lovable Amy in “Little Women.”

Other notable winners included Greta Gerwig winning Adapted Screenplay for “Little Women,” with the film also netting two other categories for Supporting Actress and Costume Design. The film was also the surprise runner-up for Best Motion Picture.

Also with three wins, Sam Mendes’ “1917” walked away with Best Cinematography (Roger Deakins), Sound, and Original Score (Thomas Newman). This is Newman’s first win among his seven other nominations through his career while Deakins added his fifth trophy following “Blade Runner 2049,” “The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford,” “Fargo,” and “The Shawshank Redemption.” Mendes was also the runner-up in the director category.

Check out the full list of winners down below:

Best Motion Picture

  • “1917” (Universal Pictures) – Pippa Harris, Callum McDougall, Sam Mendes, Jayne-Ann Tenggren
  • “The Irishman” (Netflix) – Martin Scorsese, Robert DeNiro, Jane Rosenthal, Gaston Pavlovich, Randall Emmett, Emma Tillinger Koskoff
  • “Jojo Rabbit” (Fox Searchlight Pictures) – Taika Waititi, Carthew Neal, Chelsea Winstanley
  • “Joker” (Warner Bros.) – Todd Phillips, Bradley Cooper, Emma Tillinger Koskoff
  • “Knives Out” (Lionsgate) – Ram Bergman Rian Johnson
  • “The Lighthouse” (A24) – Youree Henley, Lourenço Sant’ Anna, Rodrigo Teixeira, Jay Van Hoy
  • “Little Women” (Sony Pictures) – Denise Di Novi, Amy Pascal, Robin Swicord, Arnon Milchan – RUNNER UP
  • “Marriage Story” (Netflix) – Noah Baumbach, David Heyman, Craig Shilowhich
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Quentin Tarantino, David Heyman, Shannon McIntosh
  • “Parasite” (NEON) – Young-Hwan Jang, Kwak Sin-ae – WINNER

Best Achievement in Directing

  • Greta Gerwig, “Little Women” (Sony Pictures)
  • Bong Joon-ho, “Parasite” (NEON) – WINNER
  • Sam Mendes, “1917” (Universal Pictures) – RUNNER UP
  • Céline Sciamma, “Portrait of a Lady on Fire” (NEON)
  • Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures)

Best Actor in a Leading Role

  • Antonio Banderas, “Pain and Glory” (Sony Pictures Classics)
  • Adam Driver, “Marriage Story” (Netflix) – WINNER
  • Robert Pattinson, “The Lighthouse” (A24)
  • Joaquin Phoenix, “Joker” (Warner Bros.) – RUNNER UP
  • Adam Sandler, “Uncut Gems” (A24)

Best Actress in a Leading Role

  • Awkwafina, “The Farewell” (A24)
  • Scarlett Johansson, “Marriage Story” (Netflix) – RUNNER UP
  • Lupita Nyong’o, “Us” (Universal Pictures) – WINNER
  • Saoirse Ronan, “Little Women” (Sony Pictures)
  • Renée Zellweger, “Judy” (Roadside Attractions)

Best Actor in a Supporting Role

  • Willem Dafoe, “The Lighthouse” (A24)
  • Song Kang-Ho, “Parasite” (NEON) – RUNNER UP
  • Al Pacino, “The Irishman” (Netflix)
  • Joe Pesci, “The Irishman” (Netflix)
  • Brad Pitt, “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – WINNER

Best Actress in a Supporting Role

  • Park So Dam, “Parasite” (NEON)
  • Jennifer Lopez, “Hustlers” (STX Films)
  • Florence Pugh, “Little Women” (Sony Pictures) – WINNER
  • Zhao Shuzhen, “The Farewell” (A24)
  • Jo Yeo-Jeong, “Parasite” (NEON) – RUNNER UP

Best Original Screenplay

  • “1917” (Universal Pictures) – Sam Mendes, Krysty Wilson-Cairns
  • “Knives Out” (Lionsgate) – Rian Johnson
  • “Marriage Story” (Netflix) – Noah Baumbach – RUNNER UP
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Quentin Tarantino
  • “Parasite” (NEON) – Bong Joon Ho, Jin Won Han – WINNER

Best Adapted Screenplay

  • “Hustlers” (STX Films) – Lorene Scafaria
  • “The Irishman” (Netflix) – Steven Zaillian
  • “Jojo Rabbit” (Fox Searchlight Pictures) – Taika Waititi – RUNNER UP
  • “Joker” (Warner Bros.) – Todd Phillips, Scott Silver
  • “Little Women” (Sony Pictures) – Greta Gerwig – WINNER

Best Cast Ensemble

  • “Jojo Rabbit” (Fox Searchlight Pictures) – Des Hamilton, Maya Kvetny
  • “Knives Out” (Lionsgate) – Mary Vernieu – RUNNER UP
  • “Little Women” (Sony Pictures) –
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Kathy Driscoll, Francine Maisler
  • “Parasite” (NEON) – Heidi Levitt – WINNER

Best Animated Feature

  • “How to Train Your Dragon: The Hidden World” (DreamWorks Animation) – Bonnie Arnold, Bradford Lewis
  • “I Lost My Body” (Netflix) – Jérémy Clapin, Marc du Pontavice – RUNNER UP
  • “Klaus” (Netflix) – Sergio Pablos, Jinko Gotoh, Marisa Román
  • “Missing Link” (Laika) – Chris Butler, Arianne Sutner, Travis Knight
  • “Toy Story 4” (Pixar) – Josh Cooley, Mark Nielsen, Jonas Rivera – WINNER

Best Achievement in Production Design

  • “1917” (Universal Pictures) – Dennis Gassner, Lee Sandales
  • “Jojo Rabbit” (Fox Searchlight Pictures) – Ra Vincent, Nora Sopková
  • “Little Women” (Sony Pictures) – Jess Gonchor, Claire Kaufman
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Nancy Haigh, Barbara Ling – RUNNER UP
  • “Parasite” (NEON) – Lee Ha Jun, Cho Won Woo – WINNER

Best Achievement in Cinematography

  • “1917” (Universal Pictures) – Roger Deakins – WINNER
  • “Joker” (Warner Bros.) – Lawrence Sher
  • “The Lighthouse” (A24) – Jarin Blaschke – RUNNER UP
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Robert Richardson
  • “Parasite” (NEON) – Hong Kyung-Pyo

Best Achievement in Costume Design

  • “Dolemite Is My Name” (Netflix) – Ruth E. Carter
  • “Downton Abbey” (Focus Features) – Anna Mary Scott Robins
  • “Little Women” (Sony Pictures) – Jacqueline Durran – WINNER
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Arianne Phillips
  • “Rocketman” (Paramount Pictures) – Julian Day – RUNNER UP

Best Achievement in Film Editing

  • “1917” (Universal Pictures) – Lee Smith
  • “Ford V Ferrari” (20th Century Fox) – Michael McCusker, Andrew Buckland – RUNNER UP
  • “Joker” (Warner Bros.) – Jeff Groth
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Fred Raskin
  • “Parasite” (NEON) – Yang Jinmo – WINNER

Best Achievement in Makeup and Hairstyling

  • “1917” (Universal Pictures) – Naomi Donne, Tristan Versluis, Rebecca Cole
  • “Bombshell” (Lionsgate) – Kazu Hiro, Anne Morgan, Vivian Baker – WINNER
  • “Joker” (Warner Bros.) – Nicki Ledermann, Kay Georgiou
  • “Judy” (Roadside Attractions) – Jeremy Woodhead
  • “Rocketman” (Paramount Pictures) – Lizzie Yianni Georgiou, Tapio Salmi, Barrie Gower – RUNNER UP

Best Achievement in Sound

  • “1917” (Universal Pictures) – Mark Taylor, Stuart Wilson, Oliver Tarney, Rachael Tate – WINNER
  • “Ad Astra” (20th Century Fox) – Grant Elder, Gary Rydstrom, Tom Johnson, Mark Ulano
  • “Avengers: Endgame” (Marvel) – Tom Johnson, Juan Peralta, John Pritchett
  • “Ford V Ferrari” (20th Century Fox) – Paul Massey, David Giammarco, Steven A. Morrow, Donald Sylvester – RUNNER UP
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Michael Minkler, Christian P. Minkler, Wylie Stateman, Mark Ulano
  • “Parasite” (NEON) – Tae-young Choi, Young Kang Hye

Best Achievement in Visual Effects

  • “1917” (Universal Pictures) – Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy
  • “Ad Astra” (20th Century Fox) – Allen Maris, Jedediah Smith, Guillaume Rocheron, Scott R. Fisher – WINNER
  • “Avengers: Endgame” (Marvel) – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken, Dan Sudick – RUNNER UP
  • “The Irishman” (Netflix) – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser, Stephane Grabli
  • “Star Wars: The Rise of Skywalker” (Walt Disney Pictures) – Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach, Dominic Tuohy

Best Original Score

  • “1917” (Universal Pictures) – Thomas Newman – WINNER
  • “Avengers: Endgame” (Marvel) – Alan Silvestri
  • “Frozen II” (Walt Disney Pictures) – Christophe Beck
  • “Joker” (Warner Bros.) – Hildur Guðnadóttir – RUNNER UP
  • “Little Women” (Sony Pictures) – Alexandre Desplat

Best Original Song

  • “Swan Song” from “Alita: Battle Angel” (20th Century Fox)
  • “I’m Standing With You” from “Breakthrough” (20th Century Fox)
  • “Show Yourself” from “Frozen II” (Walt Disney Pictures) – RUNNER UP
  • “I Can’t Let You Throw Yourself Away” from “Toy Story 4” (Pixar)
  • “Glasgow (No Place Like Home)” from “Wild Rose” (NEON) – WINNER

Best Foreign Language Film

  • “Atlantics” (Netflix) from Senegal
  • “Les Misérables” (Amazon Studios) from France
  • “Pain and Glory” (Sony Pictures Classics) from Spain
  • “Parasite” (NEON) from South Korea – WINNER
  • “Portrait of a Lady on Fire” (NEON) from France – RUNNER UP

Best Documentary Feature

  • “American Factory” (Netflix) – Steven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert
  • “Apollo 11” (NEON) – Todd Douglas Miller, Thomas Peterson, Evan Krauss – WINNER
  • “The Biggest Little Farm” (NEON) – Sandra Keats, John Chester
  • “For Sama” (PBS) – Waad al-Kateab, Edward Watts
  • “Honeyland” (NEON) – Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska, Atanas Georgiev – RUNNER UP

Best Stunt Ensemble

  • “1917” (Universal Pictures) – RUNNER UP
  • “Avengers: Endgame” (Marvel)
  • “Ford V Ferrari” (20th Century Fox)
  • “John Wick: Chapter 3 – Parabellum” (Lionsgate) – WINNER
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures)

WINNER TALLY

  • “Parasite” – 7
  • “1917” – 3
  • “Little Women” – 3
  • “Ad Astra” – 1
  • “Apollo 11” – 1
  • “Bombshell” – 1
  • “John Wick: Chapter 3 – Parabellum” – 1
  • “Marriage Story” – 1
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” – 1
  • “Toy Story 4” – 1
  • “Us” – 1
  • “Wild Rose” – 1

NOMINATION TALLY

  • “Parasite” – 12
  • “1917” – 11
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” – 11
  • “Little Women” – 9
  • “Joker” – 7
  • “The Irishman” – 5
  • “Avengers: Endgame” – 4
  • “Jojo Rabbit” – 4
  • “The Lighthouse” – 4
  • “Marriage Story” – 4
  • “Ford V Ferrari” – 3
  • “Knives Out” – 3
  • “Ad Astra” – 2
  • “The Farewell” – 2
  • “Frozen II” – 2
  • “Hustlers” – 2
  • “Judy” – 2
  • “Pain and Glory” – 2
  • “Portrait of a Lady on Fire” – 2
  • “Rocketman” – 2
  • “Toy Story 4” – 2
  • “Alita: Battle Angel” – 1
  • “American Factory” – 1
  • “Apollo 11” – 1
  • “Atlantics” – 1
  • “The Biggest Little Farm” – 1
  • “Bombshell” – 1
  • “Breakthrough” – 1
  • “Dolemite Is My Name” – 1
  • “Downton Abbey” – 1
  • “For Sama” – 1
  • “Honeyland” – 1
  • “How to Train Your Dragon: The Hidden World” – 1
  • “I Lost My Body” – 1
  • “John Wick: Chapter 3 – Parabellum” – 1
  • “Klaus” – 1
  • “Les Misérables” – 1
  • “Missing Link” – 1
  • “Star Wars: The Rise of Skywalker” – 1
  • “Uncut Gems” – 1
  • “Us” – 1
  • “Wild Rose” – 1