ACCA 1991

Best Motion Picture

  • Beauty and the Beast” (Walt Disney Pictures) – Don Hahn – RUNNER UP
  • Boyz n the Hood” (Columbia Pictures) – Steve Nicolaides
  • JFK” (Warner Bros.) – A. Kitman Ho, Oliver Stone
  • The Silence of the Lambs” (Orion Pictures) – Edward Saxon, Kenneth Utt – WINNER
  • Thelma & Louise” (Metro-Goldwyn-Mayer) – Mimi Polk Gitlin, Ridley Scott

Best Director

  • James Cameron, “Terminator 2: Judgment Day”
  • Jonathan Demme, “The Silence of the Lambs” – WINNER
  • Ridley Scott, “Thelma & Louise”
  • John Singleton, “Boyz n the Hood”
  • Oliver Stone, “JFK” – RUNNER UP

Best Cast Ensemble

  • Beauty and the Beast” – Albert Tavares
  • Boyz n the Hood” – Jaki Brown
  • JFK” – Risa Bramon Garcia, Billy Hopkins, Heidi Levitt – RUNNER UP
  • The Silence of the Lambs” – Howard Feuer – WINNER
  • Thelma & Louise” – Louis DiGiaimo

Best Actor in a Leading Role

  • Kevin Costner, “JFK”
  • Robert DeNiro, “Cape Fear” – RUNNER UP
  • Anthony Hopkins, “The Silence of the Lambs” – WINNER
  • John Turturro, “Barton Fink”
  • Robin Williams, “The Fisher King”

Best Actress in a Leading Role

  • Annette Bening, “Bugsy”
  • Geena Davis, “Thelma & Louise”
  • Jodie Foster, “The Silence of the Lambs” – WINNER
  • Linda Hamilton, “Terminator 2: Judgment Day”
  • Susan Sarandon, “Thelma & Louise” – RUNNER UP

Best Actor in a Supporting Role

  • Laurence Fishburne, “Boyz n the Hood”
  • John Goodman, “Barton Fink” – WINNER
  • Ted Levine, “The Silence of the Lambs” – RUNNER UP
  • Gary Oldman, “JFK”
  • Alan Rickman, “Robin Hood: Prince of Thieves”

Best Actress in a Supporting Role

  • Angela Bassett, “Boyz n the Hood”
  • Juliette Lewis, “Cape Fear” – WINNER
  • Angela Lansbury, “Beauty and the Beast”
  • Mercedes Ruehl, “The Fisher King” – RUNNER UP
  • Jessica Tandy, “Fried Green Tomatoes”

Best Adapted Screenplay

  • Beauty and the Beast” – Linda Woolverton, Brenda Chapman, Chris Sanders, Burny Mattinson, Kevin Harkey, Brian Pimental, Bruce Woodside, Joe Ranft, Tom Ellery, Kelly Asbury, Robert Lence
  • Cape Fear” – James R. Webb, Wesley Strick
  • JFK” – Oliver Stone, Zachary Sklar – RUNNER UP 
  • The Silence of the Lambs” – Ted Tally – WINNER
  • Terminator 2: Judgment Day” – James Cameron, William Wisher

Best Original Screenplay

  • Barton Fink” – Joel Coen, Ethan Coen
  • Boyz n the Hood” – John Singleton – RUNNER UP
  • The Fisher King” – Richard LaGravenese
  • Grand Canyon” – Lawrence Kasdan, Meg Kasdan
  • My Own Private Idaho” – Gus Van Sant
  • Thelma & Louise” – Callie Khouri – WINNER
  • What About Bob?” – Alvin Sargent, Laura Ziskin, Tom Schulman

Best Production Design

  • Barton Fink” – Dennis Gassner, Nancy Haigh – WINNER
  • Bugsy” – Dennis Gassner, Nancy Haigh
  • Hook” – Norman Garwood, Garrett Lewis – RUNNER UP
  • JFK” – Victor Kempster, Crispian Sallis
  • The Silence of the Lambs” – Kristi Zea, Karen O’Hara

Best Cinematography

  • Barton Fink” – Roger Deakins
  • JFK” – Robert Richardson – RUNNER UP
  • The Silence of the Lambs” – Tak Fujimoto – WINNER
  • Terminator 2: Judgment Day” – Adam Greenberg
  • Thelma & Louise” – Adrian Biddle

Best Costume Design

  • Barton Fink” – Richard Hornung
  • Bugsy” – Albert Wolsky – RUNNER UP
  • Hook” – Anthony Powell – WINNER
  • JFK” – Marlene Stewart
  • Robin Hood: Prince of Thieves” – John Bloomfield

Best Film Editing

  • Boyz n the Hood” – Bruce Cannon
  • JFK” – Joe Hutshing, Pietro Scalia – RUNNER UP
  • The Silence of the Lambs” – Craig McKay – WINNER
  • Terminator 2: Judgment Day” – Conrad Buff IV, Mark Goldblatt, Richard A. Harris
  • Thelma & Louise” – Thom Noble

Best Makeup and Hairstyling

  • Hook” – RUNNER UP
  • JFK
  • The Silence of the Lambs
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Terminator 2: Judgment Day” – WINNER

Best Sound

  • Backdraft” – Tom Johnson, Gary Rydstrom, Gary Summers, Randy Thom
  • Beauty and the Beast” – David J. Hudson, Mel Metcalfe, Terry Porter
  • JFK” – Gregg Landaker, Michael Minkler
  • The Silence of the Lambs” – Tom Fleischman – RUNNER UP
  • Terminator 2: Judgment Day” – Tom Johnson, Gary Rydstrom, Gary Summers – WINNER

Best Visual Effects

  • Backdraft” – Scott Farrar
  • Beauty and the Beast” – Randy Fullmer, Stephen B. Moore – RUNNER UP
  • Hook” – Eric Brevig
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country” – Craig Barron, Scott Farrar
  • Terminator 2: Judgment Day” – Dennis Muren, Robert Skotak, Gene Warren, Jr., Craig Barron – WINNER

Best Original Score

  • Beauty and the Beast” – Alan Menken – WINNER
  • Hook” – John Williams
  • JFK” – John Williams
  • The Silence of the Lambs” – Howard Shore – RUNNER UP
  • Terminator 2: Judgment Day” – Brad Fiedel

Best Stunt Ensemble

  • Backdraft” – RUNNER UP
  • Hook
  • The Silence of the Lambs
  • Terminator 2: Judgment Day” – WINNER
  • Thelma & Louise

Best Original Song

  • Beauty and the Beast” – “Be Our Guest” – RUNNER UP
  • Beauty and the Beast” – “Beauty and the Beast” – WINNER
  • Beauty and the Beast” – “Belle”
  • Beauty and the Beast” – “Gaston”
  • Robin Hood: Prince of Thieves” – “(Everything I Do) I Do It for You”