ACCA 1992

Best Motion Picture

  • Aladdin” (Walt Disney Pictures) – Ron Clements, John Musker – WINNER
  • A Few Good Men” (Columbia Pictures) – David Brown, Rob Reiner, Andrew Scheinman
  • Malcolm X” (Warner Bros.) – Spike Lee, Ahmed Murad, Marvin Worth
  • Reservoir Dogs” (Miramax Films) – Lawrence Bender
  • Unforgiven” (Warner Bros.) – Clint Eastwood – RUNNER UP

Best Director

  • Robert Altman, “The Player”
  • Clint Eastwood, “Unforgiven” – WINNER
  • Neil Jordan, “The Crying Game”
  • Spike Lee, “Malcolm X”
  • Rob Reiner, “A Few Good Men”
  • Quentin Tarantino, “Reservoir Dogs” – RUNNER UP

Best Actor in a Leading Role

  • Robert Downey, Jr., “Chaplin” – RUNNER UP
  • Clint Eastwood, “Unforgiven”
  • Jack Lemmon, “Glengarry Glen Ross”
  • Al Pacino, “Scent of a Woman”
  • Denzel Washington, “Malcolm X” – WINNER

Best Actress in a Leading Role

  • Catherine Deneuve, “Indochine”
  • Geena Davis, “A League of their Own”
  • Whoopi Goldberg, “Sister Act”
  • Sharon Stone, “Basic Instinct” – RUNNER UP
  • Meryl Streep, “Death Becomes Her”
  • Emma Thompson, “Howard’s End” – WINNER

Best Actor in a Supporting Role

  • Jaye Davidson, “The Crying Game”
  • Gene Hackman, “Unforgiven” – RUNNER UP
  • Jack Nicholson, “A Few Good Men”
  • Al Pacino, “Glengarry Glen Ross”
  • Robin Williams, “Aladdin” – WINNER

Best Actress in a Supporting Role

  • Helena Bonham Carter, “Howard’s End”
  • Judy Davis, “Husbands and Wives”
  • Michelle Pfeiffer, “Batman Returns” – RUNNER UP
  • Vanessa Redgrave, “Howard’s End”
  • Miranda Richardson, “The Crying Game”
  • Marisa Tomei, “My Cousin Vinny” – WINNER

Best Original Screenplay

  • Aladdin” – Ron Clements, John Musker, Ted Elliott, Terry Rosario, Bruny Mattinson, Roger Allers, Daan Jippes, Kevin Harkey, Sue Nichols, Francis Glebas, Darrell Rooney, Larry Leker, James Fujii, Kirk Hanson, Kevin Lima, Rebecca Rees, David S. Smith, Chris Sanders, Brian Pimental, Patrick A. Ventura
  • The Crying Game” – Neil Jordan
  • My Cousin Vinny” – Dale Launer
  • Reservoir Dogs” – Quentin Tarantino – WINNER
  • Unforgiven” – David Webb Peoples – RUNNER UP

Best Adapted Screenplay

  • A Few Good Men” – Aaron Sorkin – WINNER
  • Glengarry Glen Ross” – David Mamet – RUNNER UP
  • Howard’s End” – Ruth Prawer Jhabvala
  • Malcolm X” – Arnold Perl, Spike Lee
  • The Player” – Michael Tolkin

Best Cast Ensemble

  • A Few Good Men” – Tom Cruise, Jack Nicholson, Demi Moore, Kevin Bacon, Kiefer Sutherland, Kevin Pollak, James Marshall, J.T. Walsh, Christopher Guest, J.A. Preston, Wolfgang Bodison, Matt Craven, Xander Berkeley, Noah Wyle, Cuba Gooding, Jr.
  • Glengarry Glen Ross” – Al Pacino, Jack Lemmon, Alec Baldwin, Alan Arkin, Ed Harris, Kevin Spacey, Jonathan Pryce, Bruce Altman – WINNER
  • A League of their Own” – Geena Davis, Tom Hanks, Lori Petty, Madonna, Rosie O’Donnell, Megan Cavanagh, Tracy Reiner, Bitty Schram, Ann Cusack, Anne Ramsay, Freddie Simpson, Renee Coleman, Robin Knight, Marbleann Wilkenson, Kelli Simpkins, Neezer Tarleton, Connie Pounds-Taylor, Kathleen Marshall, Sharon Szmidt
  • Reservoir Dogs” – Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen, Chris Penn, Steve Buscemi, Lawrence Tierney, Edward Bunker, Quentin Tarantino, Randy Brooks, Kirk Baltz, Steven Wright – RUNNER UP
  • Unforgiven” – Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman, Richard Harris, Jaimz Woolvett, Saul Rubinek, Frances Fisher, Anna Levine

Best Production Design

  • Batman Returns” – Bo Welch, Cheryl Carasik – RUNNER UP
  • Bram Stoker’s Dracula” – Thomas E. Sanders, Garrett Lewis – WINNER
  • Chaplin” – Stuart Craig
  • Howard’s End” – Luciana Arrighi, Ian Whittaker
  • Unforgiven” – Henry Bumstead, Janice Blackie-Goodine

Best Cinematography

  • Bram Stoker’s Dracula” – Michael Ballhaus
  • Howard’s End” – Tony Pierce-Roberts
  • The Last of the Mohicans” – Dante Spinotti
  • Reservoir Dogs” – Andrezej Sekula
  • A River Runs Through It” – Philippe Rousselot – RUNNER UP
  • Unforgiven” – Jack N. Green – WINNER

Best Costume Design

  • Batman Returns” – Bob Ringwood, Mary E. Vogt – RUNNER UP
  • Bram Stoker’s Dracula” – Eiko Ishioka – WINNER
  • Howard’s End” – Jenny Beavan, John Bright
  • Malcolm X” – Ruth E. Carter
  • Unforgiven” – Glenn Wright, Valerie O’Brien, Joanne Hansen, Carla Hetland

Best Film Editing

  • Basic Instinct” – Frank J. Urioste
  • The Crying Game” – Kant Pan
  • A Few Good Men” – Robert Leighton, Steven Nevius
  • Reservoir Dogs” – Sally Menke – RUNNER UP
  • Unforgiven” – Joel Cox – WINNER

Best Makeup and Hairstyling

  • Batman Returns” – Ve Neill, Ronnie Specter, Stan Winston – RUNNER UP
  • Bram Stoker’s Dracula” – Greg Cannom, Michele Burke, Matthew W. Mungle – WINNER
  • Chaplin” – Wally Schneiderman, Audrey Futterman-Stern
  • Death Becomes Her” – Kevin Haney, Shirley Crawford, Nadege Schoenfeld, Dick Smith
  • The Last of the Mohicans” – Vincent J. Guastini, Christopher Johnson, Caroline Clements

Best Sound

  • Aladdin” – Ron Bartlett, Clayton Collins, Teresa Eckton, Donald Flick, David J. Hudson – WINNER
  • Batman Returns” – Richard L. Anderson, Jeffrey J. Haboush, Steve Maslow
  • Bram Stoker’s Dracula” – Aaron Rochin, Dennis S. Sands, Leslie Shatz, Marian Wallace
  • The Last of the Mohicans” – Doug Hemphill, Chris Jenkins, Paul Massey, Mark Smith
  • Unforgiven” – Les Fresholtz, Dick Alexander, Rob Young – RUNNER UP

Best Visual Effects

  • Aladdin” – Barry Cook, Jeff Dutton, Don Paul – RUNNER UP
  • Alien 3” – Rick Fichter, Ellen Somers
  • Batman Returns” – Craig Barron, John Bruno, Michael Fink, Michael Pangrazio, Robert Skotak – RUNNER UP
  • Bram Stoker’s Dracula” – Gary Gutierrez, Leslie Huntley, Gene Warren Jr.
  • Death Becomes Her” – Ken Ralston, Doug Chiang, Douglas Smythe, Tom Woodruff, Jr. – WINNER

Best Original Score

  • Aladdin” – Alan Menken – WINNER
  • Batman Returns” – Danny Elfman – RUNNER UP
  • A Few Good Men” – Marc Shaiman
  • A River Runs Through It” – Mark Isham
  • Unforgiven” – Lennie Niehaus