Best Motion Picture

  • “1917” (Universal Pictures) – Pippa Harris, Callum McDougall, Sam Mendes, Jayne-Ann Tenggren
  • “The Irishman” (Netflix) – Martin Scorsese, Robert DeNiro, Jane Rosenthal, Gaston Pavlovich, Randall Emmett, Emma Tillinger Koskoff
  • “Jojo Rabbit” (Fox Searchlight Pictures) – Taika Waititi, Carthew Neal, Chelsea Winstanley
  • “Joker” (Warner Bros.) – Todd Phillips, Bradley Cooper, Emma Tillinger Koskoff
  • “Knives Out” (Lionsgate) – Ram Bergman Rian Johnson
  • “The Lighthouse” (A24) – Youree Henley, Lourenço Sant’ Anna, Rodrigo Teixeira, Jay Van Hoy
  • “Little Women” (Sony Pictures) – Denise Di Novi, Amy Pascal, Robin Swicord, Arnon Milchan – RUNNER UP
  • “Marriage Story” (Netflix) – Noah Baumbach, David Heyman, Craig Shilowhich
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Quentin Tarantino, David Heyman, Shannon McIntosh
  • “Parasite” (NEON) – Young-Hwan Jang, Kwak Sin-ae – WINNER

Best Achievement in Directing

  • Greta Gerwig, “Little Women” (Sony Pictures)
  • Bong Joon-ho, “Parasite” (NEON) – WINNER
  • Sam Mendes, “1917” (Universal Pictures) – RUNNER UP
  • Céline Sciamma, “Portrait of a Lady on Fire” (NEON)
  • Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures)

Best Actor in a Leading Role

  • Antonio Banderas, “Pain and Glory” (Sony Pictures Classics)
  • Adam Driver, “Marriage Story” (Netflix) – WINNER
  • Robert Pattinson, “The Lighthouse” (A24)
  • Joaquin Phoenix, “Joker” (Warner Bros.) – RUNNER UP
  • Adam Sandler, “Uncut Gems” (A24)

Best Actress in a Leading Role

  • Awkwafina, “The Farewell” (A24)
  • Scarlett Johansson, “Marriage Story” (Netflix) – RUNNER UP
  • Lupita Nyong’o, “Us” (Universal Pictures) – WINNER
  • Saoirse Ronan, “Little Women” (Sony Pictures)
  • Renée Zellweger, “Judy” (Roadside Attractions)

Best Actor in a Supporting Role

  • Willem Dafoe, “The Lighthouse” (A24)
  • Song Kang-Ho, “Parasite” (NEON) – RUNNER UP
  • Al Pacino, “The Irishman” (Netflix)
  • Joe Pesci, “The Irishman” (Netflix)
  • Brad Pitt, “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – WINNER

Best Actress in a Supporting Role

  • Park So Dam, “Parasite” (NEON)
  • Jennifer Lopez, “Hustlers” (STX Films)
  • Florence Pugh, “Little Women” (Sony Pictures) – WINNER
  • Zhao Shuzhen, “The Farewell” (A24)
  • Jo Yeo-Jeong, “Parasite” (NEON) – RUNNER UP

Best Original Screenplay

  • “1917” (Universal Pictures) – Sam Mendes, Krysty Wilson-Cairns
  • “Knives Out” (Lionsgate) – Rian Johnson
  • “Marriage Story” (Netflix) – Noah Baumbach – RUNNER UP
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Quentin Tarantino
  • “Parasite” (NEON) – Bong Joon Ho, Jin Won Han – WINNER

Best Adapted Screenplay

  • “Hustlers” (STX Films) – Lorene Scafaria
  • “The Irishman” (Netflix) – Steven Zaillian
  • “Jojo Rabbit” (Fox Searchlight Pictures) – Taika Waititi – RUNNER UP
  • “Joker” (Warner Bros.) – Todd Phillips, Scott Silver
  • “Little Women” (Sony Pictures) – Greta Gerwig – WINNER

Best Cast Ensemble

  • “Jojo Rabbit” (Fox Searchlight Pictures) – Des Hamilton, Maya Kvetny
  • “Knives Out” (Lionsgate) – Mary Vernieu – RUNNER UP
  • “Little Women” (Sony Pictures) –
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Kathy Driscoll, Francine Maisler
  • “Parasite” (NEON) – Heidi Levitt – WINNER

Best Animated Feature

  • “How to Train Your Dragon: The Hidden World” (DreamWorks Animation) – Bonnie Arnold, Bradford Lewis
  • “I Lost My Body” (Netflix) – Jérémy Clapin, Marc du Pontavice – RUNNER UP
  • “Klaus” (Netflix) – Sergio Pablos, Jinko Gotoh, Marisa Román
  • “Missing Link” (Laika) – Chris Butler, Arianne Sutner, Travis Knight
  • “Toy Story 4” (Pixar) – Josh Cooley, Mark Nielsen, Jonas Rivera – WINNER

Best Achievement in Production Design

  • “1917” (Universal Pictures) – Dennis Gassner, Lee Sandales
  • “Jojo Rabbit” (Fox Searchlight Pictures) – Ra Vincent, Nora Sopková
  • “Little Women” (Sony Pictures) – Jess Gonchor, Claire Kaufman
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Nancy Haigh, Barbara Ling – RUNNER UP
  • “Parasite” (NEON) – Lee Ha Jun, Cho Won Woo – WINNER

Best Achievement in Cinematography

  • “1917” (Universal Pictures) – Roger Deakins – WINNER
  • “Joker” (Warner Bros.) – Lawrence Sher
  • “The Lighthouse” (A24) – Jarin Blaschke – RUNNER UP
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Robert Richardson
  • “Parasite” (NEON) – Hong Kyung-Pyo

Best Achievement in Costume Design

  • “Dolemite Is My Name” (Netflix) – Ruth E. Carter
  • “Downton Abbey” (Focus Features) – Anna Mary Scott Robins
  • “Little Women” (Sony Pictures) – Jacqueline Durran – WINNER
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Arianne Phillips
  • “Rocketman” (Paramount Pictures) – Julian Day – RUNNER UP

Best Achievement in Film Editing

  • “1917” (Universal Pictures) – Lee Smith
  • “Ford V Ferrari” (20th Century Fox) – Michael McCusker, Andrew Buckland – RUNNER UP
  • “Joker” (Warner Bros.) – Jeff Groth
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Fred Raskin
  • “Parasite” (NEON) – Yang Jinmo – WINNER

Best Achievement in Makeup and Hairstyling

  • “1917” (Universal Pictures) – Naomi Donne, Tristan Versluis, Rebecca Cole
  • “Bombshell” (Lionsgate) – Kazu Hiro, Anne Morgan, Vivian Baker – WINNER
  • “Joker” (Warner Bros.) – Nicki Ledermann, Kay Georgiou
  • “Judy” (Roadside Attractions) – Jeremy Woodhead
  • “Rocketman” (Paramount Pictures) – Lizzie Yianni Georgiou, Tapio Salmi, Barrie Gower – RUNNER UP

Best Achievement in Sound

  • “1917” (Universal Pictures) – Mark Taylor, Stuart Wilson, Oliver Tarney, Rachael Tate – WINNER
  • “Ad Astra” (20th Century Fox) – Grant Elder, Gary Rydstrom, Tom Johnson, Mark Ulano
  • “Avengers: Endgame” (Marvel) – Tom Johnson, Juan Peralta, John Pritchett
  • “Ford V Ferrari” (20th Century Fox) – Paul Massey, David Giammarco, Steven A. Morrow, Donald Sylvester – RUNNER UP
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures) – Michael Minkler, Christian P. Minkler, Wylie Stateman, Mark Ulano
  • “Parasite” (NEON) – Tae-young Choi, Young Kang Hye

Best Achievement in Visual Effects

  • “1917” (Universal Pictures) – Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy
  • “Ad Astra” (20th Century Fox) – Allen Maris, Jedediah Smith, Guillaume Rocheron, Scott R. Fisher – WINNER
  • “Avengers: Endgame” (Marvel) – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken, Dan Sudick – RUNNER UP
  • “The Irishman” (Netflix) – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser, Stephane Grabli
  • “Star Wars: The Rise of Skywalker” (Walt Disney Pictures) – Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach, Dominic Tuohy

Best Original Score

  • “1917” (Universal Pictures) – Thomas Newman – WINNER
  • “Avengers: Endgame” (Marvel) – Alan Silvestri
  • “Frozen II” (Walt Disney Pictures) – Christophe Beck
  • “Joker” (Warner Bros.) – Hildur Guðnadóttir – RUNNER UP
  • “Little Women” (Sony Pictures) – Alexandre Desplat

Best Original Song

  • “Swan Song” from “Alita: Battle Angel” (20th Century Fox)
  • “I’m Standing With You” from “Breakthrough” (20th Century Fox)
  • “Show Yourself” from “Frozen II” (Walt Disney Pictures) – RUNNER UP
  • “I Can’t Let You Throw Yourself Away” from “Toy Story 4” (Pixar)
  • “Glasgow (No Place Like Home)” from “Wild Rose” (NEON) – WINNER

Best Foreign Language Film

  • “Atlantics” (Netflix) from Senegal
  • “Les Misérables” (Amazon Studios) from France
  • “Pain and Glory” (Sony Pictures Classics) from Spain
  • “Parasite” (NEON) from South Korea – WINNER
  • “Portrait of a Lady on Fire” (NEON) from France – RUNNER UP

Best Documentary Feature

  • “American Factory” (Netflix) – Steven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert
  • “Apollo 11” (NEON) – Todd Douglas Miller, Thomas Peterson, Evan Krauss – WINNER
  • “The Biggest Little Farm” (NEON) – Sandra Keats, John Chester
  • “For Sama” (PBS) – Waad al-Kateab, Edward Watts
  • “Honeyland” (NEON) – Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska, Atanas Georgiev – RUNNER UP

Best Stunt Ensemble

  • “1917” (Universal Pictures) – RUNNER UP
  • “Avengers: Endgame” (Marvel)
  • “Ford V Ferrari” (20th Century Fox)
  • “John Wick: Chapter 3 – Parabellum” (Lionsgate) – WINNER
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures)

WINNER TALLY

  • “Parasite” – 7
  • “1917” – 3
  • “Little Women” – 3
  • “Ad Astra” – 1
  • “Apollo 11” – 1
  • “Bombshell” – 1
  • “John Wick: Chapter 3 – Parabellum” – 1
  • “Marriage Story” – 1
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” – 1
  • “Toy Story 4” – 1
  • “Us” – 1
  • “Wild Rose” – 1

NOMINATION TALLY

  • “Parasite” – 12
  • “1917” – 11
  • “Once Upon a Time in…Hollywood” – 11
  • “Little Women” – 9
  • “Joker” – 7
  • “The Irishman” – 5
  • “Avengers: Endgame” – 4
  • “Jojo Rabbit” – 4
  • “The Lighthouse” – 4
  • “Marriage Story” – 4
  • “Ford V Ferrari” – 3
  • “Knives Out” – 3
  • “Ad Astra” – 2
  • “The Farewell” – 2
  • “Frozen II” – 2
  • “Hustlers” – 2
  • “Judy” – 2
  • “Pain and Glory” – 2
  • “Portrait of a Lady on Fire” – 2
  • “Rocketman” – 2
  • “Toy Story 4” – 2
  • “Alita: Battle Angel” – 1
  • “American Factory” – 1
  • “Apollo 11” – 1
  • “Atlantics” – 1
  • “The Biggest Little Farm” – 1
  • “Bombshell” – 1
  • “Breakthrough” – 1
  • “Dolemite Is My Name” – 1
  • “Downton Abbey” – 1
  • “For Sama” – 1
  • “Honeyland” – 1
  • “How to Train Your Dragon: The Hidden World” – 1
  • “I Lost My Body” – 1
  • “John Wick: Chapter 3 – Parabellum” – 1
  • “Klaus” – 1
  • “Les Misérables” – 1
  • “Missing Link” – 1
  • “Star Wars: The Rise of Skywalker” – 1
  • “Uncut Gems” – 1
  • “Us” – 1
  • “Wild Rose” – 1