Best Motion Picture:

  • “BlacKkKlansman” – Jason Blum, Spike Lee, Raymond Mansfield, Sean McKittrick, Jordan Peele, Shaun Redick
  • “The Favourite” – Ceci Dempsey, Ed Guiney, Yorgos Lanthimos, Lee Magiday
  • “Eighth Grade” – Eli Bush, Scott Rudin, Christopher Storer, Lila Yacoub
  • “First Man” – Wyck Godfrey, Marty Bowen, Isaac Klausner, Damien Chazelle
  • “Hereditary” – Kevin Frakes, Lara Knudsen, Buddy Patrick
  • “If Beale Street Could Talk” – Megan Ellison, Dede Gardner, Barry Jenkins, Jeremy Kleiner, Adele Romanski
  • “A Quiet Place” – Michael Bay, Andrew Form, Brad Fuller
  • “Roma” – Nicolas Celis, Alfonso Cuaron, Gabriela Rodriguez – WINNER
  • “Spider-Man: Into the Spider-Verse” – Avi Arad, Amy Pascal, Phil Lord, Christopher Miller, Christina Steinberg
  • “A Star is Born” – Bradley Cooper, Bill Gerber, Lynette Howell Taylor, Jon Peters, Todd Phillips

Best Achievement in Directing

  • Bradley Cooper, “A Star is Born”
  • Alfonso Cuaron, “Roma”
  • Barry Jenkins, “If Beale Street Could Talk”
  • Yorgos Lanthimos, “The Favourite” – WINNER
  • Spike Lee, “BlacKkKlansman”

Best Actor in a Leading Role

  • Christian Bale, “Vice”
  • Bradley Cooper, “A Star is Born” – WINNER
  • Ethan Hawke, “First Reformed”
  • Rami Malek, “Bohemian Rhapsody”
  • John David Washington, “BlacKkKlansman”

Best Actress in a Leading Role

  • Yalitza Aparicio, “Roma”
  • Glenn Close, “The Wife”
  • Toni Collette, “Hereditary”
  • Olivia Colman, “The Favourite” – WINNER
  • Lady Gaga, “A Star is Born”

Best Actor in a Supporting Role

  • Mahershala Ali, “Green Book”
  • Timothee Chalamet, “Beautiful Boy”
  • Adam Driver, “BlacKkKlansman”
  • Sam Elliott, “A Star is Born” – WINNER
  • Richard E. Grant, “Can You Ever Forgive Me?”

Best Actress in a Supporting Role

  • Amy Adams, “Vice”
  • Claire Foy, “First Man”
  • Regina King, “If Beale Street Could Talk”
  • Emma Stone, “The Favourite”
  • Rachel Weisz, “The Favourite” – WINNER

Best Performance by a Cast Ensemble

  • “BlacKkKlansman” – Kim Coleman
  • “The Favourite” – Dixie Chassay – WINNER
  • “A Star is Born” – Lindsay Graham, Mary Vernieu
  • “Vice” – Francine Maisler
  • “Widows” – Francine Maisler, Mickie Paskal, Jennifer Rudnicke

Best Original Screenplay

  • “Eighth Grade” (Bo Burnham)
  • “The Favourite” (Deborah Davis, Tony McNamara) – WINNER
  • “First Reformed” (Paul Schrader)
  • “A Quiet Place” (Scott Beck, John Krasinski, Bryan Woods)
  • “Roma” (Alfonso Cuaron)

Best Adapted Screenplay

  • “BlacKkKlansman” (Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel, Kevin Willmott)
  • “Can You Ever Forgive Me?” (Nicole Holofcener, Jeff Whitty)
  • “First Man” (Josh Singer)
  • “If Beale Street Could Talk” (Barry Jenkins) – WINNER
  • “A Star is Born” (Bradley Cooper, Will Fetters, Eric Roth)

Best Animated Feature

  • “Incredibles 2” (Nicole Paradis Grindle, Brad Bird)
  • “Isle of Dogs” (Wes Anderson, Jeremy Dawson, Steven Rales, Scott Rudin)
  • “Mirai” (Mamoru Hosoda)
  • “Ralph Breaks the Internet” (Phil Johnston, Rich Moore, Clark Spencer)
  • “Spider-Man: Into the Spider-Verse” (Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord, Christopher Miller, Avi Arad, Amy Pascal) – WINNER

Best Documentary Feature

  • “Free Solo” – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill
  • “Minding the Gap” – Bing Liu, Diane Quon
  • “RBG” – Julie Cohen, Betsy West
  • “Three Identical Strangers” – Silvi Alzetta-Reali, Eddy Galland, Ron Guttman, Natasha Josefowitz
  • “Won’t You Be My Neighbor?” – Caryn Capotosto, Nicholas Ma, Morgan Neville – WINNER

Best Foreign Language Film

  • “Burning” – Chang-dong Lee (South Korea)
  • “Capernaum” – Nadine Labaki (Lebanon)
  • “Cold War” – Pawel Pawlikowski (Poland)
  • “Roma” – Alfonso Cuaron (Mexico) – WINNER
  • “Shoplifters” – Hirokazu Koreeda (Japan)

Best Original Score

  • “Black Panther” (Ludwig Goransson)
  • “First Man” (Justin Hurwitz) – WINNER
  • “If Beale Street Could Talk” (Nicholas Britell)
  • “Isle of Dogs” (Alexandre Desplat)
  • “Mary Poppins Returns” (Marc Shaiman)

Best Original Song

  • “Black Panther” (“All the Stars”) – Mark Spears, Kendrick Lamar Duckworth and Anthony Tiffith, Solana Rowe
  • “Boy Erased” (“Revelation”) – Jon Thor Birgisson, Troye Sivan, Brett McLaughlin
  • “A Star is Born” (“Always Remember Us This Way”) – Lady Gaga, Natalie Hemby, Hillary Lindsey, Lori McKenna – WINNER
  • “A Star is Born” (“I’ll Never Love Again”) – Lady Gaga, Natalie Hemby, Hillary Lindsey, Aaron Raitere
  • “A Star is Born” (“Shallow”) – Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt

Best Cinematography

  • “The Favourite” (Robbie Ryan)
  • “First Man” (Linus Sandgren)
  • “If Beale Street Could Talk” (James Laxton)
  • “Roma” (Alfonso Cuaron) – WINNER
  • “A Star is Born” (Matthew Libatique)

Best Costume Design

  • “Black Panther” (Ruth E. Carter) – WINNER
  • “Crazy Rich Asians” (Mary Vogt)
  • “The Favourite” (Sandy Powell)
  • “Mary Poppins Returns” (Sandy Powell)
  • “Mary Queen of Scots” (Alexandra Byrne)

Best Film Editing

  • “BlacKkKlansman” (Barry Alexander Brown)
  • “The Favourite” (Sam Sneade)
  • “First Man” (Tom Cross)
  • “Roma” (Alfonso Cuaron, Adam Gough)
  • “A Star is Born” (Jay Cassidy) – WINNER

Best Makeup and Hairstyling

  • “Black Panther” (Joel Harlow, Camille Friend, Ken Diaz) – WINNER
  • “The Favourite” (Beverley Binda, Samantha Denyer, Nadia Stacey)
  • “Mary Queen of Scots” (Jenny Shircore)
  • “Suspiria” (Mark Coulier, Fernanda Perez, Manola Garcia)
  • “Vice” (Kate Biscoe, Patricia DeHaney, Greg Cannom, Chris Gallaher)

Best Sound

  • “Black Panther” (Steve Boeddeker, Brandon Proctor, Peter Devlin, Benjamin A. Burtt)
  • “First Man” (Mary H. Ellis, Jon Taylor, Frank A. Montano, Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan) – WINNER
  • “A Quiet Place” (Michael Barosky, Brandon Proctor, Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl)
  • “Roma” (Skip Lievsay, Craig Henighan, Jose Antonio Garcia, Sergio Diaz)
  • “A Star is Born” (Steve Morrow, Tim Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder, Alan Robert Murray)

Best Visual Effects

  • “Annihilation” (Sara Bennett, Richard Clarke, Simon Hughes, Andrew Whitehurst)
  • “Avengers: Infinity War” (Dan Deleeuw, Kelly Port, Russell Earl, Dan Sudick) – WINNER
  • “First Man” (Paul Lambert, J.D. Schwalm, Ian Hunter, Tristan Myles)
  • “Mary Poppins Returns” (Matt Johnson, Steve Warner, Jim Capobianco, Kyle McCulloch)
  • “Ready Player One” (Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew Butler, David Shirk)

Best Production Design

  • “Black Panther” (Hannah Beachler, Jay Hart)
  • “The Favourite” (Fiona Crombie, Alice Felton) – WINNER
  • “First Man” (Nathan Crowley, Kathy Lucas)
  • “Mary Poppins Returns” (John Myhre, Gordon Sim)
  • “Roma” (Eugenio Caballero, Barbara Enriquez)

Best Stunt Ensemble

  • “Ant-Man and the Wasp” – George Cottle
  • “Avengers: Infinity War” – Sam Hargrave – WINNER
  • “Black Panther” – Jonathan Eusebio
  • “Deadpool 2” – Scott J. Ateah, Jonathan Eusebio, Philip J. Silvera
  • “Mission: Impossible – Fallout” – Wade Eastwood

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
Meryl Streep

JOHNNY ALBA INNOVATION AWARD
Alfonso Cuaron