Critics Choice Awards Winners: ‘Once Upon a Time in…Hollywood’ Wins Picture, Mendes and Bong Tie In Director

0

Check out the full list of winners from the 25th annual Critics Choice Awards, which was hosted by Taye Diggs.

FILM CATEGORIES

BEST PICTURE

  • 1917
  • Ford v Ferrari
  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • Little Women
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time in…Hollywood – WINNER
  • Parasite
  • Uncut Gems

BEST ACTOR

  • Antonio Banderas – Pain and Glory
  • Robert De Niro – The Irishman
  • Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in…Hollywood
  • Adam Driver – Marriage Story
  • Eddie Murphy – Dolemite Is My Name
  • Joaquin Phoenix – Joker – WINNER
  • Adam Sandler – Uncut Gems

BEST ACTRESS

  • Awkwafina – The Farewell
  • Cynthia Erivo – Harriet
  • Scarlett Johansson – Marriage Story
  • Lupita Nyong’o – Us
  • Saoirse Ronan – Little Women
  • Charlize Theron – Bombshell
  • Renée Zellweger – Judy – WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Willem Dafoe – The Lighthouse
  • Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Anthony Hopkins – The Two Popes
  • Al Pacino – The Irishman
  • Joe Pesci – The Irishman
  • Brad Pitt – Once Upon a Time in…Hollywood – WINNER

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Laura Dern – Marriage Story – WINNER
  • Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
  • Jennifer Lopez – Hustlers
  • Florence Pugh – Little Women
  • Margot Robbie – Bombshell
  • Zhao Shuzhen  – The Farewell

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

  • Julia Butters – Once Upon a Time in…Hollywood
  • Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit – WINNER
  • Noah Jupe – Honey Boy
  • Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit
  • Shahadi Wright Joseph – Us
  • Archie Yates – Jojo Rabbit

BEST ACTING ENSEMBLE

  • Bombshell
  • The Irishman – WINNER
  • Knives Out
  • Little Women
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Parasite

BEST DIRECTOR (tie)

  • Noah Baumbach – Marriage Story
  • Greta Gerwig – Little Women
  • Bong Joon Ho – Parasite – WINNER
  • Sam Mendes – 1917 – WINNER
  • Josh Safdie and Benny Safdie – Uncut Gems
  • Martin Scorsese – The Irishman
  • Quentin Tarantino – Once Upon a Time in…Hollywood

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • Noah Baumbach – Marriage Story
  • Rian Johnson – Knives Out
  • Bong Joon Ho and Han Jin Won – Parasite
  • Quentin Tarantino – Once Upon a Time in…Hollywood – WINNER
  • Lulu Wang – The Farewell

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Greta Gerwig – Little Women – WINNER
  • Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue – A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Anthony McCarten – The Two Popes
  • Todd Phillips & Scott Silver – Joker
  • Taika Waititi – Jojo Rabbit
  • Steven Zaillian  – The Irishman

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Jarin Blaschke – The Lighthouse
  • Roger Deakins – 1917 – WINNER
  • Phedon Papamichael   – Ford v Ferrari
  • Rodrigo Prieto – The Irishman
  • Robert Richardson – Once Upon a Time in…Hollywood
  • Lawrence Sher – Joker

BEST PRODUCTION DESIGN

  • Mark Friedberg, Kris Moran – Joker
  • Dennis Gassner, Lee Sandales  – 1917
  • Jess Gonchor, Claire Kaufman – Little Women
  • Lee Ha Jun – Parasite
  • Barbara Ling, Nancy Haigh – Once Upon a Time in…Hollywood – WINNER
  • Bob Shaw, Regina Graves – The Irishman
  • Donal Woods, Gina Cromwell – Downton Abbey

BEST EDITING

  • Ronald Bronstein, Benny Safdie – Uncut Gems
  • Andrew Buckland, Michael McCusker – Ford v Ferrari
  • Yang Jinmo  – Parasite
  • Fred Raskin – Once Upon a Time in…Hollywood
  • Thelma Schoonmaker – The Irishman
  • Lee Smith – 1917 – WINNER

BEST COSTUME DESIGN

  • Ruth E. Carter – Dolemite Is My Name – WINNER
  • Julian Day – Rocketman
  • Jacqueline Durran – Little Women
  • Arianne Phillips – Once Upon a Time in…Hollywood
  • Sandy Powell, Christopher Peterson – The Irishman
  • Anna Robbins – Downton Abbey

BEST HAIR AND MAKEUP

  • Bombshell – WINNER
  • Dolemite Is My Name
  • The Irishman
  • Joker
  • Judy
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Rocketman

BEST VISUAL EFFECTS

  • 1917
  • Ad Astra
  • The Aeronauts
  • Avengers: Endgame – WINNER
  • Ford v Ferrari
  • The Irishman
  • The Lion King

BEST ANIMATED FEATURE

  • Abominable
  • Frozen II
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • I Lost My Body
  • Missing Link
  • Toy Story 4 – WINNER

BEST ACTION MOVIE

  • 1917
  • Avengers: Endgame – WINNER
  • Ford v Ferrari
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Spider-Man: Far From Home

BEST COMEDY

  • Booksmart
  • Dolemite Is My Name – WINNER
  • The Farewell
  • Jojo Rabbit
  • Knives Out

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

  • Ad Astra
  • Avengers: Endgame
  • Midsommar
  • Us – WINNER

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • Atlantics
  • Les Misérables
  • Pain and Glory
  • Parasite – WINNER
  • Portrait of a Lady on Fire

BEST SONG

  • “Glasgow (No Place Like Home)” – Wild Rose – WINNER
  • “(I’m Gonna) Love Me Again” – Rocketman – WINNER
  • “I’m Standing With You” – Breakthrough
  • “Into the Unknown” – Frozen II
  • “Speechless” – Aladdin
  • “Spirit” – The Lion King
  • “Stand Up” – Harriet

BEST SCORE

  • Michael Abels – Us
  • Alexandre Desplat   – Little Women
  • Hildur Guðnadóttir – Joker – WINNER
  • Randy Newman – Marriage Story
  • Thomas Newman  – 1917
  • Robbie Robertson – The Irishman

TELEVISION CATEGORIES

BEST DRAMA SERIES

  • The Crown (Netflix)
  • David Makes Man (OWN)
  • Game of Thrones (HBO)
  • The Good Fight (CBS All Access)
  • Pose (FX)
  • Succession (HBO) – WINNER
  • This Is Us (NBC)
  • Watchmen (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
  • Mike Colter – Evil (CBS)
  • Paul Giamatti – Billions (Showtime)
  • Kit Harington – Game of Thrones (HBO)
  • Freddie Highmore – The Good Doctor (ABC)
  • Tobias Menzies – The Crown (Netflix)
  • Billy Porter – Pose (FX)
  • Jeremy Strong – Succession (HBO) – WINNER

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
  • Olivia Colman – The Crown (Netflix)
  • Jodie Comer – Killing Eve (BBC America)
  • Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)
  • Regina King – Watchmen (HBO) – WINNER
  • Mj Rodriguez – Pose (FX)
  • Sarah Snook – Succession (HBO)
  • Zendaya – Euphoria (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Asante Blackk – This Is Us (NBC)
  • Billy Crudup – The Morning Show (Apple) – WINNER
  • Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
  • Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
  • Justin Hartley – This Is Us (NBC)
  • Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
  • Tim Blake Nelson – Watchmen (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Helena Bonham Carter – The Crown (Netflix)
  • Gwendoline Christie – Game of Thrones (HBO)
  • Laura Dern – Big Little Lies (HBO)
  • Audra McDonald – The Good Fight (CBS All Access)
  • Jean Smart – Watchmen (HBO) – WINNER
  • Meryl Streep – Big Little Lies (HBO)
  • Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

BEST COMEDY SERIES

  • Barry (HBO)
  • Fleabag (Amazon) – WINNER
  • The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
  • Mom (CBS)
  • One Day at a Time (Netflix)
  • PEN15 (Hulu)
  • Schitt’s Creek (Pop)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Ted Danson – The Good Place (NBC)
  • Walton Goggins – The Unicorn (CBS)
  • Bill Hader – Barry (HBO) – WINNER
  • Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)
  • Paul Rudd – Living with Yourself (Netflix)
  • Bashir Salahuddin – Sherman’s Showcase (IFC)
  • Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)
  • Alison Brie – GLOW (Netflix)
  • Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
  • Kirsten Dunst – On Becoming a God in Central Florida (Showtime)
  • Julia Louis-Dreyfus – Veep (HBO)
  • Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop)
  • Phoebe Waller-Bridge – Fleabag (Amazon) – WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine (NBC)
  • Anthony Carrigan – Barry (HBO)
  • William Jackson Harper – The Good Place (NBC)
  • Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop)
  • Nico Santos – Superstore (NBC)
  • Andrew Scott – Fleabag (Amazon) – WINNER
  • Henry Winkler – Barry (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) – WINNER
  • D’Arcy Carden – The Good Place (NBC)
  • Sian Clifford – Fleabag (Amazon)
  • Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
  • Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)
  • Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop)
  • Molly Shannon – The Other Two (Comedy Central)

BEST LIMITED SERIES

  • Catch-22 (Hulu)
  • Chernobyl (HBO)
  • Fosse/Verdon (FX)
  • The Loudest Voice (Showtime)
  • Unbelievable (Netflix)
  • When They See Us (Netflix) – WINNER
  • Years and Years (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Brexit (HBO)
  • Deadwood: The Movie (HBO)
  • El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix) – WINNER
  • Guava Island (Amazon)
  • Native Son (HBO)
  • Patsy & Loretta (Lifetime)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Christopher Abbott – Catch-22 (Hulu)
  • Mahershala Ali – True Detective (HBO)
  • Russell Crowe – The Loudest Voice (Showtime)
  • Jared Harris – Chernobyl (HBO)
  • Jharrel Jerome – When They See Us (Netflix) – WINNER
  • Sam Rockwell – Fosse/Verdon (FX)
  • Noah Wyle – The Red Line (CBS)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Kaitlyn Dever – Unbelievable (Netflix)
  • Anne Hathaway – Modern Love (Amazon)
  • Megan Hilty – Patsy & Loretta (Lifetime)
  • Joey King – The Act (Hulu)
  • Jessie Mueller – Patsy & Loretta (Lifetime)
  • Merritt Wever – Unbelievable (Netflix)
  • Michelle Williams – Fosse/Verdon (FX) – WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Asante Blackk – When They See Us (Netflix)
  • George Clooney – Catch-22 (Hulu)
  • John Leguizamo – When They See Us (Netflix)
  • Dev Patel – Modern Love (Amazon)
  • Jesse Plemons – El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
  • Stellan Skarsgård – Chernobyl (HBO) – WINNER
  • Russell Tovey – Years and Years (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Patricia Arquette – The Act (Hulu)
  • Marsha Stephanie Blake – When They See Us (Netflix)
  • Toni Collette – Unbelievable (Netflix) – WINNER
  • Niecy Nash – When They See Us (Netflix)
  • Margaret Qualley – Fosse/Verdon (FX)
  • Emma Thompson – Years and Years (HBO)
  • Emily Watson – Chernobyl (HBO)

BEST ANIMATED SERIES

  • Big Mouth (Netflix)
  • BoJack Horseman (Netflix) – WINNER
  • The Dark Crystal: Age of Resistance (Netflix)
  • She-Ra and the Princesses of Power (Netflix)
  • The Simpsons (Fox)
  • Undone (Amazon)

BEST TALK SHOW (tie)

  • Desus & Mero (Showtime)
  • Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
  • The Kelly Clarkson Show (NBC)
  • Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
  • The Late Late Show with James Corden (CBS) – WINNER
  • Late Night with Seth Meyers (NBC) – WINNER

BEST COMEDY SPECIAL 

  • Amy Schumer: Growing (Netflix)
  • Jenny Slate: Stage Fright (Netflix)
  • Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons (ABC) – WINNER
  • Ramy Youssef: Feelings (HBO)
  • Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix)
  • Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)
  • Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)