Welcome to the 35th Film Independent Spirit Awards. We’re live backstage with all the winners and the biggest moments. So join host Aubrey Plaza and stay tuned.

BEST SUPPORTING MALE

  • Noah Jupe, “Honey Boy”
  • Shia LaBeouf, “Honey Boy”
  • Jonathan Majors, “The Last Black Man in San Francisco”
  • Willem Dafoe, “The Lighthouse” (WINNER)
  • Wendell Pierce, “Burning Cane”

BEST EDITING

  • Ronald Bronstein, Bennie Safdie, “Uncut Gems” (WINNERS)
  • Julie Beziau, “The Third Wife”
  • Tyler L. Cook, “Sword of Trust”
  • Louise Ford, “The Lighthouse”
  • Kirill Mikhanovsky, “Give Me Liberty”

BEST DOCUMENTARY

  • “American Factory” (WINNER)
  • “Apollo 11”
  • “For Sama”
  • “Honeyland”
  • “Island of the Hungry Ghosts”

BONNIE AWARD

  • Kelly Reichardt (WINNER)

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Todd Banhazl, “Hustlers”
  • Jarin Blaschke, “The Lighthouse” (WINNER)
  • Natasha Braier, “Honey Boy”
  • Chananun Chotrungroj, “The Third Wife”
  • Pawel Pogorzelski, “Midsommar”

JOHN CASSAVETES AWARD

  • “Burning Cane”
  • “Colewell”
  • “Give Me Liberty” (WINNER)
  • “Premature”
  • “Wild Nights With Emily”

BEST FIRST SCREENPLAY

  • Andrew Patterson, Craig W. Sanger, “The Vast of Night”
  • Bridget Savage Cole, Danielle Krudy, “Blow the Man Down”
  • Jocelyn DeBoer, Dawn Luebbe, “Greener Grass”
  • Hannah Bos, Paul Thureen, “Driveways”
  • Fredrica Bailey, Stefon Bristol, “See You Yesterday” (WINNERS)

BEST FIRST FEATURE

  • “Booksmart” (WINNER)
  • “The Climb”
  • “Diane”
  • “The Last Black Man in San Francisco”
  • “The Mustang”
  • “See You Yesterday”

BEST INTERNATIONAL FILM

  • “Invisible Life” (Brazil)
  • “Les Miserables” (France)
  • “Parasite” (Korea) (WINNER)
  • “Portrait of a Lady on Fire” (France)
  • “Retablo” (Peru)
  • “The Souvenir” (United Kingdom)

BEST SCREENPLAY

  • Noah Baumbach, “Marriage Story” (WINNER)
  • Ronald Bronstein, Benny Safdie, Josh Safdie, “Uncut Gems”
  • Chinonye Chukwu, “Clemency”
  • Tarell Alvin McCraney, “High Flying Bird”
  • Jason Begue, Shawn Snyder, “To Dust”

BEST SUPPORTING FEMALE

  • Jennifer Lopez, “Hustlers”
  • Taylor Russell, “Waves”
  • Zhao Shuzhen, “The Farewell” (WINNER)
  • Lauren “Lolo” Spencer, “Give Me Liberty”
  • Octavia Spencer, “Luce”

ROBERT ALTMAN AWARD: “Marriage Story”

BEST DIRECTOR

  • Robert Eggers, “The Lighthouse”
  • Alma Har’el, “Honey Boy”
  • Benny Safdie, Josh Safdie, “Uncut Gems” (WINNER)
  • Julius Onah, “Luce”
  • Lorene Scafaria, “Hustlers”

BEST MALE LEAD

  • Chris Galust, “Give Me Liberty”
  • Kelvin Harrison Jr, “Luce”
  • Robert Pattinson, “The Lighthouse”
  • Adam Sandler, “Uncut Gems” (WINNER)
  • Matthias Schoenaerts, “The Mustang”

BEST FEMALE LEAD

  • Karen Allen, “Colewell”
  • Hong Chau, “Driveways”
  • Elisabeth Moss, “Her Smell”
  • Mary Kay Place, “Diane”
  • Alfre Woodard, “Clemency”
  • Renee Zellweger, “Judy” (WINNER)

BEST FEATURE

  • “Clemency”
  • “The Farewell” (WINNER)
  • “A Hidden Life”
  • “Marriage Story”
  • “Uncut Gems”

What did you think of this year’s Spirit Awards winners? Comment below and share your favorite moments!