SXSW

Amid the ongoing coronavirus, South By Southwest Film Festival has just announced its Grand Jury Award winners for this 2020’s slate of films. The Austin, Texas-based festival was one of the first major film events to be canceled as the COVID-19 outbreak was reaching higher threats in the United States.

Considered a launching pad and prime stop for many upcoming projects and feature debuts, the festival still carried on with its jurors and awarded prizes, omitting this year’s Audience Awards due to its cancellation.

Winning the festival’s Narrative Feature Award is Cooper Raiff‘s coming-of-age feature directorial debut, “Shithouse,” starring Raiff and Dylan Gelula. Topping another competition is Katrine Philp‘s “An Elephant in the Room” in the Documentary category.

“When we curated and announced our slate for the 2020 SXSW Film Festival, filled with an array of wonderful films we were excited to share with our unique audience, we had no idea of the unprecedented impact that Coronavirus would have on all our lives,” said Janet Pierson, Director of Film. “Our hearts were broken for all the filmmakers who invested so much time and talent in their work, hoping for a transformative experience at our event. We’re honored to at least be able to present our juried and special awards. We know that it’s no substitute for the actual festival’s vitality, enthusiasm, and potential for surprising outcomes – and that it is only available to a small fraction of our program – but we hope it will help garner some well-deserved recognition for these wonderful works.”

See the full list of SXSW Jury Award winners below.

Narrative Feature winner, “Shithouse”

Feature Film Grand Jury Awards

Narrative Feature Competition

Winner: Shithouse
Director: Cooper Raiff

Special Jury Recognition for Directing: Topside
Directors: Celine Held, Logan George

Special Jury Recognition for Acting: Really Love
Director: Angel Kristi Williams
Actors: Kofi Siriboe, Yootha Wong-Loi-Sing

Documentary Feature Competition
Winner: An Elephant in the Room
Director: Katrine Philp

Special Jury Recognition for Achievement in Documentary Storytelling: The Donut King
Director: Alice Gu

Special Jury Recognition for Breakthrough Voice: Finding Yingying
Director: Jiayan “Jenny” Shi

Short Film Grand Jury Awards

Narrative Shorts

Winner: White Eye
Director: Tomer Shushan

Special Jury Recognition for Acting: Dirty
Director: Matthew Puccini
Actors: Morgan Sullivan, Manny Dunn

Special Jury Recognition: Darling
Director: Saim Sadiq

Special Jury Recognition: Single
Director: Ashley Eakin

Documentary Shorts
Winner: No Crying at the Dinner Table
Director: Carol Nguyen

Special Jury Recognition: Mizuko
Directors: Katelyn Rebelo, Kira Dane

Special Jury Recognition: Día de la Madre
Directors: Ashley Brandon, Dennis Höhne

Midnight Shorts

Winner: Regret
Director: Santiago Menghini

Special Jury Recognition: Laura Hasn’t Slept
Director: Parker Finn

Special Jury Recognition for Creature Design: Stucco
Directors: Janina Gavankar, Russo Schelling

Animated Shorts

Winner: Symbiosis
Director: Nadja Andrasev

Special Jury Recognition: No, I Don’t Want to Dance!
Director: Andrea Vinciguerra

Special Jury Recognition: The Shawl
Director: Sara Kiener

Music Videos

Winner: 070 Shake – ‘Nice to Have’
Director: Noah Lee
Special Jury Recognition for Animation: Mitski – ‘A Pearl’
Directors: Saad Moosajee, Art Camp

Special Jury Recognition for Direction: The Lumineers – ‘Gloria’
Director: Kevin Phillips

Texas Shorts

Winner: Just Hold On
Directors: Sam Davis, Rayka Zehtabchi

Special Jury Recognition: Coup d’etat Math
Director: Sai Selvarajan

Texas High School Shorts
Winner: Wish Upon a Snowman
Director: Miu Nakata

Special Jury Recognition for Narrative: Ultimatum
Director: Kai Hashimoto

Special Jury Recognition for Documentary: Unveiled
Director: Sofia Bajwa

Special Jury Recognition for Animation: The Orchard
Director: Zeke French

Episodic Pilot Competition

Winner: Embrace
Director: Jessica Sanders

Special Jury Recognition for Drama: Chemo Brain
Director: Kristian Håskjold

Special Jury Recognition for Comedy: Lusty Crest
Director: Kati Skelton

Film Design Awards

Excellence in Poster Design
Winner: Laura Hasn’t Slept
Designer: Olivier Courbet

Special Jury Recognition: The Donut King
Designers: Andrew Hem, Charlie Le

Excellence in Title Design
Winner: See
Designer: Karin Fong

Special Jury Recognition: Why We Hate
Designers: Allison Brownmoore, Anthony Brownmoore

Special Awards

Adam Yauch Hörnblowér Award
Winner: In & of Itself
Director: Frank Oz

Adobe Editing Award
Winner: You Cannot Kill David Arquette
Editors: Paul Rogers, Additional Editing by David Darg

Final Draft Screenwriters Award
Winner: Best Summer Ever
Screenwriters: Michael Parks Randa, Will Halby, Terra Mackintosh, Andrew Pilkington, Lauren Smitelli

Louis Black “Lone Star” Award
Winner: Miss Juneteenth
Director: Channing Godfrey Peoples

Special Jury Recognition for Performance: Bull
Director: Annie Silverstein
Actor: Rob Morgan

Special Jury Recognition for Documentary: Boys State
Directors: Amanda McBaine, Jesse Moss

Vimeo Staff Picks Award
Winner: Vert
Director: Kate Cox

ZEISS Cinematography Award
Winner: Echoes of the Invisible
Director: Steve Elkins

What do you think of this year’s SXSW Jury Awards? Share your thoughts in the comments below!